banner15

İki seçim de zamanında yapılacak 

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanı seçimi ve diğer seçimin zamanında yapılacağını tekrarladı.

İki seçim de zamanında yapılacak 

Anayasa'nın amir hükmü, hukuk devletiyiz, işimize geldiği zaman hukuk tanımayalım, bunu şuraya çekelim, bunu buraya çekelim. Meclis'te sıkıntılı bir yapı yok'' dedi.

Başbakan Erdoğan, AK Parti genel merkezine gelişinde gazetecilerin sorularını yanıtladı. Erdoğan, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'e atfen, ''Cumhurbaşkanın
açıklaması oldu, Nisan'da erken seçim yapılması gerektiğini vurguluyor nasıl değerlendiriyorsunuz?'', sorusuna ''Nerede olmuş?'' karşılığını vererek, '''Ben duymadım, Sayın Cumhurbaşkanı'nın kendisinden böyle bir şey duyladıktan sonra bunlara inanmam. Kusura bakmayın, medya aracılığı ile de bunları değerlendirmem''dedi.

Erdoğan, bir gazetecinin,''Cumhurbaşkanlığına adaylığınızı koymadan bir erken seçime gitmeyi düşünüyor musunuz?'' sorusuna da, ''Nereden çıktı bu. Nisan'dan önce böyle bir şey duymayacaksınız'' diye konuştu. ''Bu ifadeler Sezer'in ağzından alınmış ifadeler, MHP kaynaklarından da doğrulattık'' denmesi üzerine, Erdoğan, şöyle konuştu: ''Ben, her hafta Sayın cumhurbaşkanımızla görüşüyorum. Böyle bir şey olduğu zaman zaten bunları bizzat kendisinden duymuş olurum. Kaldı ki, bu konuda Anayasanın amir hükmü ortadadır ve bu amir hükme göre hareketle mükellefiz. İşimize geldiği zaman Anayasa'nın amir hükmü, hukuk devletiyiz; işimize geldiği zaman hukuk tanımayalım, bunu şuraya çekelim, bunu buraya çekelim. Meclis'te sıkıntılı bir yapı yok. Meclis'te şu anda 355 milletvekiline sahip olan bir iktidar partisi var. Dolayısıyla, böyle bir sıkıntı olacaksa, parlamento içinde varsa böyle bir sıkıntı bunun adımını atma noktasında karar verebilecek bir güce bu iktidar partisi sahiptir. Şu anda piyasalara olumsuz şekilde etkileyebilecek bir adımı atmayı da asla düşünmüyoruz. Başka hesaplar içinde girmek suretiyle ülkeyi tekrar o eski alışkanlıklarına döndürmek isteyenler var. Biz o eski alışkanlıklar içerisine de asla girmeyiz. Böyle bir hesabımız da yok. O eski alışkanlıklar artık tarihte kaldı. Biz bu dönemde bunu ispatlayacağız. Ve bu parlamento bu Cumhurbaşkanlığı seçimini zamanında yapacaktır. Genel seçimi de yine zamanında yapacaktır. Ve bunun kararını alacak yerde bu parlamentodur. Onun için, bu parlamentonun mensubu olanların özellikle bu parlamentoya saygı duyması lazım. Parlamentoya üye olmaya hazırlananların da bu parlamentoya saygı duymaları lazım. Yani demokratik hayatın vazgeçilmez unsuru olan siyasi partilerin kendi basit çıkarları için ülkelin çıkarlarını yok farz etmelerini anlamak mümkün değil.''

''Sıkıntı yok''

Başbakan Erdoğan, Cumhurbaşkanı ile yarın haftalık olağan görüşme yapacağını ifade eden bir gazetecinin, ''Bu konuyu değerlendirmeyi ya da sormayı düşünüyormusunuz'' sorusu üzerine de, ''Buna benzer konuları değerlendiriyoruz. Ama benim şu anda onu değerlendirmeye ihtiyacım yok'' dedi. Erdoğan, bir gazetecinin ''Sayın Büyükanıt ile görüştünüz, bilgilendirme konusundaki sıkıntıyı aştınız mı?'' sorusuna ise, ''Değerli arkadaşlar, böyle bir sıkıntı filan söz konusu değil. Bunlarla ilgili gelişmeler hepsi gayet güzel bir şekilde devam ediyor. Böyle bir sıkıntı filan söz konusu değil. Sizler de sürekli olarak, lütfen sıkıntı yaratmanın gayreti içinde olmayın. Tam aksine 'ülkeye biz nasıl yardımcı oluruz', bunun gayreti içinde olun''karşılığını verdi.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48