banner39

İki yazar açılım yemeğine gitmiyor

AKP'nin 'demokratik açılım' toplantısına iki yazar katılmayacağını açıkladı.

Arşiv 15.04.2010, 09:19 15.04.2010, 13:46
İki yazar açılım yemeğine gitmiyor


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

AKP'nin 'demokratik açılım' toplantıları edebiyatçılar ile devam ediyor. Başbakan Tayyip Erdoğan, demokratik açılım projesini anlatmak ve görüş almak için cumartesi sabahı yazar ve şairler ile bir araya geliyor. Edebiyatın iki ünlü ismi Yaşar Kemal ile Orhan Pamuk davete katılamayacaklarını bildirdi.

Radikal'den Yurdagül Şimşek imzalı habere demokratik açılım projesini anlatıp görüşlerini almak için daha önce sinemacılar ve radyocular ile bir araya gelen Başbakan Erdoğan cumartesi sabahı da edebiyat dünyasının bazı isimleri ile bir araya gelecek.

Erdoğan’ın Dolmabahçe’deki ofisinde gerçekleşecek sabah kahvaltısına 100’ün üzerinde roman ve öykü yazarı ile şairin davet edildiği belirtildi. Davet edilecek yazar ve şairlerin seçiminde özellikle Güneydoğu sorununda çalışmalar yapmış isimlere öncelik verildiği kaydedildi. Toplantıya davet edilenler arasında Elif Şafak, Ece Temelkuran, Beşir Ayvazoğlu ve Hilmi Yavuz gibi isimler var.

Yaşar Kemal ve Orhan Pamuk katılamayacaklarını AKP yönetimine iletti. Demokratik açılım projesinin açıklandığı ilk günlerde İçişleri Bakanı Beşir Atalay ile de görüşen Yaşar Kemal’in, mazeret belirtirken açılım projesine destek verdiğini dile getirdiği ifade edildi. Orhan Pamuk’un ise yurtdışında olacağı için toplantıya katılamayacağını söylediği ifade edildi. Demokratik açılım toplantısına davet edilen Adalet Ağaoğlu ile Murathan Mungan’ın da mazeret bildiren yazarlardan olduğu öğrenildi.
Başbakan Erdoğan açılım toplantılarına mayıs ayının ilk haftası sporcular ve internet medyası ile devam edecek.

Yorumlar (0)
24
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?