İkinci adam Baykal'ı sildi, parti ikiye bölündü

CHP'nin bir numaralı ismi istifa etti, kendisine en yakın iki numara ise onu hemen safdışı bırakınca parti ikiye bölündü.

İkinci adam Baykal'ı sildi, parti ikiye bölündü

Dünya Bülteni / Haber Merkezi 

CHP Genel Başkanlık koltuğunu büyük bir kaset skandalıyla bırakmak zorunda kalan Deniz Baykal'ın geri dönüş girişimleri partiyi ikiye böldü. İstifa ettikten sonra evine çekilen Baykal hiç beklemediği bir sürprizle karşılaştı. Evinden yaptığı açıklamalarla "aranızdan birini bulun, ben de desteklerim" diyen Baykal kimsenin çıkabileceğini tahmin etmiyordu. Ancak, Önder Sav'ın desteğiyle ortaya çıkan Kemal Kılıçdaroğlu, Baykal'ın bu söylediklerinde ne kadar samimi olduğunu da göstermiş oldu.

CHP'nin yıllardır Genel Başkanlık koltuğunda oturan Baykal, bu koltukta kendisine en yakın duran ve partinin iki numaralı ismi olarak bilinen Genel Sekreter Önder Sav tarafından resmen safdışı bırakıldı. Üstelik Baykal, herkesin Sav'ı istifaya davet ettiği bir dönemde, Sav'a sahip çıkmış onu korumuştu. Önder Sav'ın karıştığı iki önemli olayda da Baykal, Sav'dan desteğini çekmemişti.

KILIÇDAROĞLU, SAV'IN DESTEĞİYLE ADAY

Baykal'ın bir zamanlar toz konduramadığı Önder Sav, parti tabanının isteğini neden göstererek Kemal Kılıçdaroğlu'nun CHP Genel Başkanlığı'na aday olmasını istedi. Grup Başkanvekili Kemal Kılıçdaroğlu da Önder Sav'ın isteğine uyarak dün adaylığını resmen ilan etti.

Kemal Kılıçdaroğlu, parti binasında kameralar karşısına geçti ve CHP Genel Başkanlık koltuğuna aday olduğunu ve Grup Başkanvekilliğinden istifa ettiğini açıkladı. 

ÖNDER SAV İSTİFAYA DAVET EDİLDİ

Kılıçdaroğlu'nun adaylığını açıklamasından sonra partide büyük bir hareketlilik başladı. Kalabalık bir grup milletvekili dün sabah saatlerinde Kılıçdaroğlu'na destek açıklamasında bulundu. Bunun üzerine parti MYK'sı acil olarak toplanma kararı aldı. Toplantıda Önder Sav'la diğer üyeler arasında büyük tartışmalar yaşandı. Hatta bazı üyeler Sav'ı CIA ajanlığıyla suçladılar. Sav tartışmalara daha fazla girmeden toplantıyı terk etti. MYK'nın geri kalan üyeleri ise Önder Sav'ı istifaya çağıran bir bildiri yayımlarken, Deniz Baykal'ı da görevinin başına davet ettiler.

BAYKAL GELİŞMELERİ İZLİYOR


Baykal da yaşananları Angora’daki evinden takip etti. Yaşananlar 53 yıla dayanan Deniz Baykal-Önder Sav dostluğunun da kopma noktasına geldiğinin açık göstergesiydi. Zira Sav akşam saatlerinde yaptığı şu açıklamaylar bunu teyit etmişti. Sav, "Deniz Baykal'la siyaseten yollarımız ayrıldı, O nedenle biz, Kemal Kılıçdaroğlu için imzamızı veriyoruz" demişti.

Sav yakın çevresine ‘’Kemal’in adaylığı müthiş ilgi gördü. Ben CHP’nin geleceğine sahip çıkma bilinciyle hareket ediyorum. Genel başkana yapılan komplo ayrıdır ve hukuki mecrasında yürür. Genel Başkan’a olan sevgimi kimseyle yarıştırmam ancak, CHP’nin geleceğini de görmek zorundayız” diye açıkmalarda da bulunmuştu.

DESTEKLEYENLER

Önder Sav'la birlikte partinin ağır topları olarak bilinen isimler de Kemal Kılıçdaroğlu'nun arkasında olduklarını açıkladılar. TBMM'deki parti grubunda ağırlığı olan, Hakkı Süha Okay, Kemal Anadol, Şahin Mengü, Muharrem İnce gibi isimler de Kemal Kılıçdaroğlu ile birlikte olduklarını açıkladılar.

Bunun yanında yaklaşık 60 ilin başkanı da Kılıçdaroğlu'yla birlikte hareket ettiler. İlk dakikalarda bir açıklama yapmaktan kaçınan İstanbul İl Başkanı Gürsel Tekin de bugün tavrını belli etti. Tekin, Kılıçdaroğlu ile birlikte Zonguldak'taki maden patlamasının yaşandığı bölgeye gitti. Bu da onun tavrını ortaya koymuş oldu. Bu arada CHP MYK'da Önder Sav'dan sonra Ali Kılıç da Kemal Kılıçdaroğlu'na destek vereceğini açıkladı.

İL BAŞKANLARI

Bu arada CHP İstanbul İl Başkanı Gürsel Tekin'in çağrısıyla toplanan ilçe başkanları, Kemal Kılıçdaroğlu'nun adaylığını açıklamasını masaya yatırdı. 39 ilçe başkanının katıldığı toplantıda, 37 kişi "Kılıçdaroğlu'na açık destek veriyoruz" dedi. Kartal ve Bayrampaşa ilçe başkanları ise "Gönlümüz Deniz Baykal'dan yana'' dedi. İlçe başkanlarıyla toplantı yapan Gürsel Tekin, toplantının ardından Ankara'ya gitti. Tekin'in bugün yapılacak il başkanları toplantısında kararı Genel Başkan Vekili Cevdet Selvi'ye açıklayacağı öğrenildi.

KARŞI ÇIKANLAR

Kemal Kılıçdaroğlu'nun adaylığını açıklamasının ardından MYK üyeleri ve bazı il başkanları karşı çıktılar. Özellikle Yılmaz Ateş, Mustafa Özyürek gibi isimler Önder Sav'ı darbe yapmakla suçladılar.

Ateş yaşananları ''Önder Sav operasyonu, darbe'' olarak değerlendirirken Sav, ''Yılmaz Ateş'in, Önder Sav'ın çapına gelebilmesi için çok fırın ekmek yemesi lazım. Yılmaz Ateş daha CHP'liliği bilmeden başka kulvarlarda yüzerken Önder Sav, CHP'de siyaset yapıyordu, yapmaya da devam edecek. Çok Yılmaz Ateş'leri biz cebimizden çıkardık, sokağa bıraktık. Zaten bu telaşın temelinde yaklaşan kurultayda yok olacaklarını görmeleri yatıyor'' diye cevap vermişti.

Sav, ''Bu rahatlamayı görmemek için insanların kör olması lazım. Belki bu binadaki arkadaşlarımız kör ama toplum kör değil. Toplum bunları algılıyor. Ben de kurultaya kadar görevimin başındayım. Güçleri yetiyorsa Parti Meclisi'ni toplasınlar, hep beraber hesaplaşalım, beni görevden alsınlar'' ifadelerini kullandı.

Dün akşam saatlerinde bir televizyon kanalında konuşan CHP Genel Başkan Yardımcısı Yılmaz Ateş, Kılıçdaroğlu'nun adaylığına sert tepki göstermişti. Bunun CHP'yi sırtından hançerlemek olduğunu savunan Ateş, Kılıçdaroğlu'nun adaylığını açıklamasını yalnızca CHP'ye değil tüm Türkiye'ye karşı düzenlenen bir komplo olduğunu ileri sürdü. Kılıçdaroğlu'nun sadece Önder Sav'ın dedikleriyle hareket ettiğini belirterek, "MYK'nın iradesini yok saydı. Bu bir iç darbe. Sırtımızdan hançerlendik" dedi.

BAYKAL BU TABLOYU BEKLEMİYORDU

Hakkındaki komplo iddiaları nedeniyle mağdur olduğunu düşünen ve kurultayda daha güçlü bir şekilde dönmeyi planlayan Baykal'ın ise bu ani gelişmeleri şaşkınlıkla karşıladığı ifade ediliyor. Partili yöneticilere her fırsatta, "Ortak aday bulun, destekleyeyim." diyen, ancak kendi dışındaki bir isim üzerinde uzlaşılacağına ihtimal vermeyen Baykal'ın, hiç beklemediği bir tablo ile karşı karşıya olduğu aktarılıyor.

Yakın çevresine yaptığı değerlendirmede, varılan kararları 'kendisini tasfiye operasyonu' olarak nitelendirdiği öğrenildi. Yakın kurmaylarına, "Arkadaşlar bana komplo kurdu. Çarpışarak döneceğim" mesajı verdiği bilgisine de ulaşıldı. Baykal, bu durumun parti tabanının vicdanı tarafından kabul edilmeyeceğine inanıyor.

Genel başkanlığa dönme yolunda bugünkü il başkanları toplantısını 'son umut' olarak gören Baykal'ın, toplantıdan güçlü bir destek çıkmaması durumunda adaylıktan vazgeçeceği öne sürülüyor. Dün gün boyu sessiz duran Baykal'ın bugünkü il başkanları toplantısından çıkacak karar doğrultusunda bir tavır belirlemesi bekleniyor. Toplantıda Baykal'a destek amaçlı bir bildiri hazırlanması bekleniyor. Ancak kaç il başkanının bu bildiriye destek vereceği merak ediliyor. İmza sayısının 50'nin üzerinde olması durumunda Baykal'ın adaylığını açıklayacağı belirtiliyor.

BAYKAL, SAV'I İKİ KEZ KORUMUŞTU


Baykal, herkesin Sav'ı istifaya davet ettiği bir dönemde, Sav'a sahip çıkmış onu korumuştu. Önder Sav'ın karıştığı iki önemli olayda da Baykal, Sav'dan desteğini çekmemişti.

Bolu'da yaşlı bir vatandaşa hac vazifesi konusunda yaptığı skandal açıkalama uzun süre gündemde kalmıştı. Bolu'da, Hac vazifesini yerine getirmek iseteyen bir vatandaşın kendisinden yardım istemesi ve Sav'ın verdiği skandal cevap uzun süre tartışılmıştı. Tüm baskılara rağmen Sav istifa etmemişti. Baykal da destek olmuştu.

Bolu Valisiyle yaptığı konuşma açık kalan telefondan bir muhabir tarafından kayıt altına alınınca Sav hakkında ikinci bir skandal patlamış oldu. Sav, o konuşmada devletin valisiyle hükümetin nasıl düşürüleceğini konuşuyordu. Sav, bu konuşmanın telekulakla dinlendiğini iddia etmişti. Ancak aylar sonra sonuçlanan mahkemeyle de teyit edildiğine göre Sav telefonunu açık unutmuş.


 

Güncelleme Tarihi: 18 Mayıs 2010, 12:46
banner53
YORUM EKLE

banner39