banner15

İkinci büyük nükleer katliam anılıyor-FOTO

ABD tarafından kullanılan atom bombasının ikincisi ve sonuncusunun atıldığı Nagasaki felaketi 64'üncü yılında anıldı.

İkinci büyük nükleer katliam anılıyor-FOTO

 

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İkinci Dünya Savaşı'nın sonunda tarihte yalnızca ABD tarafından kullanılan atom bombasının birincisi Hiroşima'ya atılmıtşı. İkincisi ve sonuncusu ise Japonya'nın Nagasaki kentine atılmış ve büyük felakete yol açmıştı.

Nagasaki Belediye Başkanı Tomihisa Taue, öğlen yerel saatle 11:02'de plutonyum atom bombasının düştüğü yerde yaptığı konuşmada, atom bombasına sahip tüm ülkelere ülkesinin her yıl yaptığı çağrıyı tekrarlayarak, ''Tüm atom bombalarını yeryüzünden kaldıralım'' dedi.

Doves fly around the statue at the peace memorial park after ...

Belediye Başkanı Taue, konuşmasında, ''İnsanlığın önünde iki yol var: Ya nükleer bombalardan ebediyen kurtulacak, ya da onların sonsuz yok edici gücüne teslim olacak'' ifadelerini kullandı.

File - This area of Nagasaki, seen in this 1945 file photo, ...

ABD, ilk kez 6 Ağustos 1945'te Hiroşima'da kullandığı atom bombasını, üç gün sonra, Japon ana adası Honşu'nun güneybatısında bulunan Kyuşu Adası'ndaki Nagasaki kentine gökten inen cehennemi bıraktı. Bombanın ilk darbesi saatte 800 km'lik fırtına ve anında kör edici ışıkla yıllar süren öldürücü radyasyondan önce ilk anda 80 bin insan yaşamını yitirdi.

File - Photo from the U.S. Signal Corps shows the devastation ...

Bugün atom gücüne sahip devletler, Hiroşima ve Nagasaki'ye atılan atom bombalarının ''tek bombada'' 2500 misli harap edici güçte bomba üretebiliyor.

Hiroşima ve Nagasaki'ye atılanlar, 10-13 bin ''trinitrotolüen: TNT'' patlama gücünde, yani 10-13 kilotonluk atom bombalarıydı. Bugün yapılabilenler tek bombada 50 megatonluk, 50 milyon ton TNT gücüne sahip atom bombaları

Nagasaki'de bombanın bırakıldığı yerdeki ''barış parkında'' bungünkü 64. yıl törenine Japon Başbakanı Taro Aso da binlerce Japon yurttaşıyla birlikte katıldı.

Güncelleme Tarihi: 09 Ağustos 2009, 12:03
YORUM EKLE
YORUMLAR
kınıyorum
kınıyorum - 10 yıl Önce

Bir Çerkes olarak Amerika Birleşik Devletlerinin savaşı bahane ederek sivil japonlara karşı kitle imha silahları kullanarak, onbinlerce masum japonun ABD tarafından katledilmesini, Uygur özerk bölgesinde sivil uygurların çin hükümeti tarafından öldürülmesini, rusya tarafından kafkasyanın işgal edilmesi ve kafkasyalıların katliam ve soykırıma maruz bırakılmasını; gürcistanın osetya ve abhazyayı işgalini,israilin filistindeki katliamlarını ABDnin iran'ı tehditlerini; yeryüzünde yapılan tüm cinayet, katliam ve sürgünleri protesto ediyorum, kınıyorum. yapanları katil ve insanlık düşmanı ilan ediyorum.

memocan
memocan - 10 yıl Önce

evet ben insanim.japonlar amerikalilar yahudiler benim akrabam degil.ama ben insanim japonyayi bombalayan vede bu katliamla gurur duyan serefsizlerin sonu onlarinkinden beter olur insallah.insanligi yasatmak icin degil yok etmek icin ugrasiyorlar pislikler.hicmi vicdanlari sizlamiyor.atalarindan nefret edeceklerine gurur duyuyor alcak soysuzlar.canlari cehenneme

banner39

banner36

banner37

banner35