İkinci Dağlıca faciasını Özel Kuvvetler engelledi

MİT ve Özel Kuvvetler işbirliğiyle Dağlıca'da planlanan ikinci büyük felaket son anda önlendi.

İkinci Dağlıca faciasını Özel Kuvvetler engelledi

İki askerin hayatını kaybettiği, 5 PKK'lının öldürüldüğü Dağlıca saldırısının MİT ve özel kuvvetler sayesinde büyük bir felakete dönüşmesi engellendi. 

Bugüne kadar farklı zamanlarda 6 kez teröristlerin baskınına maruz kalan Hakkari'nin Yüksekova ilçesindeki Dağlıca Karakolu, facianın eşiğinden döndü. PKK'lıların, 2007 yılındaki Dağlıca baskınından daha ağır bir saldırı için bölgede toplandığı; ancak alınan istihbarat üzerine özel kuvvetlerin baskın planını bozduğu belirtiliyor.

Edinilen bilgilere göre olay şöyle gerçekleşti: MİT, terör örgütünün Dağlıca Karakolu'na 2007'deki baskından daha ağır bir saldırı için hazırlık yaptığını tespit ederek istihbaratı Genelkurmay'a bildirdi. Tunceli Pülümür'deki baskından sonra bütün karakolları uyaran TSK, durumu Dağlıca'ya iletti. Bunun üzerine perşembe gecesi özel birlikler harekete geçti. Baskına karşı öne çıkan birlikler, Oramar Tepesi'ne ilerledi. Bu durumu beklemeyen teröristler, paniğe kapılarak ateş açtı. Sabah 07.00 sularında çatışma başladı. Güvenlik güçlerinin karşılık vermesi üzerine kaçmaya başlayan PKK'lılara, Irak sınırında bekleyen ikinci bir terörist grup koruma desteği sağladı. Sınırın Irak tarafından Doçkalarla askerlere ateş açıldı. Bu sırada iki asker şehit oldu. Kısa zamanda helikopterler özel kuvvetlere destek verince terörist grup kaçtı. Bölge obüs toplarıyla da vuruldu. Hakkari Valisi Muammer Türker, bölgede çatışmaların devam ettiğini söyledi.

Çatışma yaklaşık 7 saat sürdü

Dağlıca'daki 07.00 sıralarında başlayan çatışmanın aralıklarla 14.00' kadar sürdüğü bildirildi. Genelkurmay Başkanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, Hakkari Dağlıca Güneyi Bölgesi'ndeki hakim arazi kesiminde Tugay Komutanı'nın sevk-idaresinde operasyon icra eden komando birliğine, sabah saat 07.00'de, 7-8'er kişilik üç gruptan oluştuğu değerlendirilen bölücü terör örgütü mensuplarınca taciz ateşi açıldığı, ilk ateşte iki komando uzman erbaşın şehit olduğu belirtildi.

Bölgenin derhal takviye edildiği ve teröristlerin bulunduğu yerlerin, ağır ve hafif silahlarla ateş altına alındığı bildirilen açıklamada, ayrıca, iki taarruz helikopter kolunun (dört adet kobra helikopteri) ile insansız hava aracının da bölgeye sevk edilerek terörist mevzileri ve kaçış istikametlerinin ateş altına alındığı kaydedildi. Şu bilgilere yer verildi: "Aralıklarla saat 14.00'e kadar devam eden çatışmalarda, beş terörist etkisiz hale getirilmiş; ayrıca, bazı yaralı teröristlerin de bölgeden çekilen teröristlerce taşındığı tespit edilmiştir. Helikopterlere hudut ötesindeki değişik mevzilerden uçaksavar silahları ile ateş edildiğinin tespit edilmesi üzerine, Hava Kuvvetlerince bu mevziler saat 16.45 ile 17.55 arasında ateş altına alınmış ve mevzilerin tahrip edildiği gözlenmiştir. Bölgede operasyonel faaliyetler devam etmekte olup terörist zayiatının daha fazla olabileceği değerlendirilmektedir."

 

Kaynak: Ajanslar 

 

Güncelleme Tarihi: 08 Mayıs 2010, 17:06
banner53
YORUM EKLE

banner39