banner39

İkinci Erdoğan Hükümeti programı hazır

Cumhurbaşkanlığı seçimi sonrasında kurulacak 2'nci Erdoğan Hükümeti programı belli oldu.

Arşiv 24.08.2007, 11:22 24.08.2007, 14:50
İkinci Erdoğan Hükümeti programı hazır

Yeni hükümetin 5 Eylül’e kadar tamamlanması beklenen kurulması ve güven oylaması süreci devam ederken hükümet programının ayrıntıları da şekillendi.

Buna göre hükümet programı demokratikleşme, ekonomi, istihdamı arttırma ve istikrar üzerine oturacak. 60. Hükümet Programı’nda şu başlıklar yer alacak:

ÖZGÜRLÜKLER: En geniş toplumsal uzlaşmayla kısa, öz ve açık, yasama, yürütme ve yargı erkleri arasındaki ilişkileri parlamenter sistemin kuvvetler ayrılığı esasına göre açık ve net olarak anlatacak bir anayasa hazırlanacak.

HEDEF 10 BİN DOLAR: 2013’te kişi başına gelir 10 bin dolara çıkacak, milli gelir 800 milyar doları aşacak, ihracat 200 milyar doları aşacak, turizm geliri 40 milyarı yakalayacak.

VERGİ YÜKÜ: İşverenin vergi yükü hafifletilecek. Damga vergisi ve işlem vergileri kaldırılacak. Bölgesel ve sektörel teşvikler uygulanacak. Kamu bankalarının özelleştirilmesi sağlanacak. 2008’den itibaren turizmde KDV oranı yüzde 18’den yüzde 8’e indirilecek.

İSTİHDAM POLİTİKASI: Gençler işadamı oluyor projesi başlatılacak. İşsizlik Sigortası Fonu kullanım alanı genişletilecek. Özel istihdam büroları açılacak. İstihdam üzerindeki vergi yükü düşecek. Özel sektörde çalışan özürlülerin sigorta primlerini Hazine ödeyecek.

SOSYAL GÜVENLİK: 18 yaşın altındaki çocukların tamamının sağlık güvencesi altında olacağı ‘Genel Sağlık Sigortası’ sistemi, 2008’de uygulamaya geçecek. Kan ve kan ürünleri temininin vatandaşın sırtında yük olmasının önüne geçilecek.

KAYITDIŞI EKONOMİ: Kayıtdışı ekonomi, yolsuzluk ve karaparayla mücadele kararlılıkla sürdürülecek.

KONUT HAMLESİNE DEVAM: Toplu Konut İdaresi konut yapmaya devam edecek. Tamamlanmış konut sayısı toplam 500 bine çıkartılacak.

Kaynak: Star

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?