banner39

'İkinci İnsani Felaket Yaşanabilir'

BM'nin Pakistan'daki yardım çalışmalarını yürüten yetkilisi, Jan Vandemoortele, bugün acil bir uyarıda bulundu. UNİCEF yetkililerinden Bill Fellows ise, afet bölgesindeki durumu ''saatli bombaya'' benzetti.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
'İkinci İnsani Felaket Yaşanabilir'

Birleşmiş Milletler Örgütünün yardım çalışmalarını 10 ayrı başlık altında yürüttüğünü ve sığınak, yiyecek ve sağlık gibi alanlardaki sorunlarla başetmeye çalıştıklarını söyleyen Vandemoortele, bu yükün altından kalkabilmek için daha fazla yardım ve desteğe ihtiyaçları olduğunu ifade etti. Birleşmiş Milletler'in insani yardım koordinatörü Jan Vandemoortele, Pakistan'ın kuzeyi ve Keşmir'i vuran depremin üzerinden iki hafta geçmesine rağmen, felaketin yarattığı tahribatın hâlâ tam olarak belli olmadığını söyledi. Diğer yardım kuruluşlarının temsilcileri eşliğinde gazetecilere açıklamada bulunan Vandemoortele, yardım ekipleri ücra noktalara girmeyi başardıkça ölü ve yaralı sayılarının muhtemelen artacağı da ifade etti. Birleşmiş Milletler yetkilisi, Pakistan ordusu ve sivil toplum örgütlerinin yardımları sayesinde, uluslararası örgütlerin büyük bir yardım operasyonuna dahil edildiklerini belirtti.
Depremzedelere yardım edebilmek için ellerinden geleni yaptıklarını söyleyen Jan Vandemoortele, yardım çalışmalarına katılanların önündeki en büyük iki sorunun soğuk hava ve zor zeminin yarattığı koşullar olduğunu söyledi. Vandemoortele, sığınma, yiyecek, sağlık hizmetleri, su ve sıhhi şartları tesis etmekle sorumlu yardım birimlerinin, uluslararası destek gelmediği sürece bu yükün altından kalkamayacaklarına inandıklarını da belirtti. NATO'nun desteğiyle birlikte, umudun da arttığını söyleyen Birleşmiş Milletler yetkilisi, ancak uluslararası toplumun mevcut koşulların 'zamana karşı bir yarış olduğunu' anlaması gerektiğini vurguladı. Sadece birkaç hafta içinde kışın bastıracağını belirten Jan Vandemoortele, sürekli çadır, yiyecek ve ilaç tedariki için fazladan çaba sarfedilmediği takdirde, ikinci bir ölüm dalgasını engellemenin çok zor olacağını ifade etti.

UNİCEF: Bölge Saatli Bomba

BM yetkilisi, öncelikle çadır, su, ısıtma cizaları, battaniye ve özellikle dağlık bölgeler için tıbbi malzemeye ihtiyaç duyulduğunu ifade etti. Dünya Gıda Programı yetkilisi German Valdavia da, ''6 ay boyunca her gün bir milyon kişiyi beslemek için gıda yardımının gerekli olduğunu'' söyledi. BM Çocuklara Yardım Fonu (UNİCEF) yetkililerinden Bill Fellows ise, afet bölgesindeki durumu ''saatli bombaya'' benzeterek, bölgeye ''su arıtma sistemi gönderilmemesi halinde, ikinci bir insani felaketle karşı karşıya kalınabileceğini, bunun engellenebileceğini, ancak vaktin çabuk geçtiğini'' kaydetti. Deprem bölgesinde 50 bin ila 200 bin çadıra daha ihtiyaç duyulduğu belirtiliyor.

banner53
Yorumlar (0)
10
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?