banner39

İkinci İntifada'nın sembolü Muhammed anıldı

Üç yıldır makineye bağlı olarak yaşayan Ariel Şaron'un provakasyonu ile başlayan Aksa İntifadası'nın sembolü gözyaşlarıyla hatırlandı

Arşiv 01.10.2009, 16:35 02.10.2009, 06:50
İkinci İntifada'nın sembolü Muhammed anıldı

 

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

29 Eylül 2000 tarihinde yıllardır komada olan İsrail başbakanı Ariel Şaron'un Mescidi Aksa'ya provokasyon ve tahrik amaçlı bir ziyaret girişiminde bulunması ve 1 Ekim'de 13 Filistinli'nin İsrail polisi tarafından öldürülmesiyle patlak veren Aksa intifadası'nın 9. yıldönümünde, İsrail'deki Filistinliler genel greve gitti.

İsrail'deki Filistin mahallelerinde çok sayıda anma töreninin düzenlendiği yıldönümünde, en büyük tören, İsrail askerleri tarafından Aksa İntifadası sırasında katledilen Filistinlilerin mezarları başında yapıldı.

Şüphesiz, gözyaşlarıyla hatırlananlar arasında, babasının arkasına korkulu gözlerle saklanan, ancak İsrailli askerler tarafından vurulan, Aksa İntifadası'nın sembol ismi Muhammed Cemal ed-Durre de var.

12 yaşında babasının kollarında can veren Filistinli çocuk dışında, 31 Temmuz 2004'e kadar devam eden İkinci İntifada sırasında, 3474 Filistinli hayatını kaybetti. Bunların 643'ünü çocuklar, 239'unu da kadınlar oluşturuyor.

Öldürülenlerin 270'ini işgal devletinin "Arananlar" listesine alıp da yakın takiple gerçekleştirdiği suikastlarda öldürdüğü kişiler oluşturuyor. Ancak bu yakın takip yoluyla gerçekleştirilen suikastlarda ayrıca arananlarla ilgileri olmayan 136 sivil öldürüldü.

 

banner53
Yorumlar (0)
26
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?