banner15

İkitelli'deki yangın söndürüldü

İkitelli'de kimyevi madde deposunda patlamayla çıkan yangın söndürüldü.

İkitelli'deki yangın söndürüldü


İkitelli Organize Sanayi Bölgesi Keresteciler Sanayi Sitesi'nde bulunan ve içerisinde patlayıcı-yanıcı maddelerin bulunduğu depoda patlama sonucu yangın çıktı. Yangın akşam saatlerinde söndürüldü.

İkitelli Keresteciler Sitesi'nde bulunan "Üstün Ardiye" isimli kimyevi madde deposunda saat 14.30 sıralarında meydana gelen patlama sonrası depoda yangın çıktı. Metin Üstüngil isimli kişiye ait deponun hemen yanında bulunan demir-çelik atölyesinin sahibi Vedat Kesercan, "Olayda birkaç kişi hafif şekilde yaralandı. Patalamanın meydana geldiği atölyede 9 kişi çalışıyordu, bu kişiler de gazdan etkilendi." şeklinde konuştu.

Görgü tanığı Nevin Geliş isimli kadın ise, patlamanın çok şiddetli olduğunu ve her taraftan hissedildiğini söyledi. Patlamanın etkisiyle çevrede bulunan bazı araçların camları kırıldı. İçinde kimyevi madde bulunan bidonların yaklaşık 200 metrelik bir alana yayıldığı görüldü.

İtfaiye, büyük yangınlarda kullandığı "Koca Yusuf" isimli itfaiye aracıyla yangına müdahale etti ve akşam saatlerinde söndürdü.

Yangına, tek katlı deponun üzerinden geçen yüksek gerilim hattının koparak düşmesinin sebep olduğu ortaya çıktı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Basın Danışmanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, İkitelli Organize Sanayi Bölgesi Ardiyeciler Sanayi Sitesi'nde 20 dönüm açık arazi üzerinde yer alan ve çeşitli kimyasal maddelerin bulunduğu depoda patlama olduğu, ardından çıkan yangının Başakşehir İtfaiye Grubu'na saat 14.20'de ihbar edildiği ve ilk ekibin 3 dakika sonra olay yerine ulaştığı belirtildi.

 

Patlamalar üzerine çevre itfaiye grup ve müfrezelerden yardım istendiği kaydedilen açıklamada, Bağcılar, Kocasinan, Fatih, Bakırköy, Şişli itfaiye grupları, 22 araç ve ''Koca Yusuf'' diye bilinen çok amaçlı 3 itfaiye aracı, 80 personelle yangına müdahale edildiği, İSKİ ve Hamidiye'den de 6 su ikmal aracının bölgeye gönderildiği vurgulandı.

 

Açıklamada, su ve köpük kullanılarak yangının kısa sürede söndürüldüğü, olayda ölen ya da yaralanan olmadığı belirtildi.

 

İlk bilgilere göre, yangının deponun üzerinden geçen yüksek gerilim hattının koparak düşmesinden kaynaklandığı ifade edilen açıklamada, kesin çıkış nedeninin, yapılacak detaylı incelemenin ardından tespit edileceği bildirildi.

Kaynak: Ajanslar 

Güncelleme Tarihi: 07 Mayıs 2008, 12:48
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35