İkiz kulelere yakın yerde yapılacak camiler tartışılıyor

11 Eylül'de yıkılan ikiz kulelere iki cadde yakın bir yerde inşaa edilmek istenmesi tartışmalara neden oldu.

İkiz kulelere yakın yerde yapılacak camiler tartışılıyor


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

ABD’nin New York şehrinde yaşayan Müslümanların, içinde camii kısmıyla birlikte spor salonu, alışveriş reyonları gibi çeşitli hizmet bölümlerinin de olacağı onbeş katlı bir kültür merkezinin 11 Eylül’de yıkılan ikiz kulelere iki cadde yakın bir yerde inşaa edilmek istenmesi tartışmalara neden oldu.

CNN’in Cuma günü verdiği haberde, 11 Eylül’de hayatını kaybedenlerin yakınlarından değişik tepkiler geldiği belirtilerek bazılarının camii inşaasının iki kültür arasında bir köprü olabileceğini söylediği bildirildi.

İkiz kulelerin yıkılmasıyla oğlunu kaybeden Herbert Ouida, terörizmle İslam’a aynı anlamı yüklemenin doğru olmadığını, camii inşaasının kültürler arası köprü vazifesi görebileceğini söyledi.

Barry Zelman isimli bir vatandaş ise İslam adına bir eylemin yapıldığı yerin yanında Müslümanların ibadet edecekleri bir yerin inşaa edilmesini ‘münafıkça ve utanmazlık’ olarak niteledi.

Camii inşaasını planlayan iki İslami kuruluştan birinin başkanı Daisy Khan CNN’e yaptığı açıklamada, kültür merkezinin ‘Aşırı gruplarla ilgisi olmayan, Müslümanların çoğunluğunun sakin sesine hizmet eden bir platform’ olacağını ve İslam’ın Amerika’nın da bir dini olduğunu söyledi.

CNN’in verdiği habere göre, İslami kuruluşlar kendilerine ait olan arsa üzerinde kültür merkezinin inşaası için Manhattan belediyesinden özel bir izin almak mecburiyetinde olmadıkları halde yetkililere projelerini takdim ettiler.

Güncelleme Tarihi: 08 Mayıs 2010, 16:12
banner53
YORUM EKLE

banner39