banner15

İklim Konferansında ABD'siz Anlaşma

Montreal'de yapılan iklim değişikliği konferansında, Kyoto'nun yenilenmesi için müzakerelere başlanmasına ilişkin anlaşmaya varıldı. Ancak, ABD anlaşmaya katılmaya yanaşmadı. Konferansta konuşan eski ABD Başkanı Bill Clinton ise Bush yönetimini eleştird

İklim Konferansında ABD'siz Anlaşma

Kanada’nın Montreal kentinde düzenlenen iklim değişikliği konferansında, Kyoto Sözleşmesi’nin yenilenmesi için müzakerelere başlanması konusunda uzlaşma sağlandı. Ancak, ABD anlaşmaya katılmaya yanaşmadı. Kanada’nın Montreal kentinde iki haftadır süren ve iklim değişikliğiyle mücadeleye, 2012’den sonra da devam edilmesi için anlaşma sağlamayı hedefleyen BM konferansının son gününde, gayriresmi bir anlaşma sağlandı. Konferansa katılanlar, iklim değişikliğiyle mücadele amacıyla, uzun vadeli işbirliği eylemleri belirlemek için bir diyalog başlatma konusunda uzlaştı. Ancak ABD; bu anlaşmaya taraf olmadı. Konferansta konuşan eski ABD Başkanı Bill Clinton ise Bush yönetimini eleştirdi ve Kyoto Sözleşmesi ile ilgili yanlış politika yürüttüğünü söyledi.
34 sanayileşmiş ülkenin, küresel ısınmaya yol sera gazlarının salınımına sınır getiren, ancak yedi yıl sonra sona erecek Kyoto sözleşmesinin yenilenmesini amaçlayan konferansta, bu yönde bir uzlaşmaya varılması için dün gece bakanlar düzeyinde oturum yapıldı. Zirvenin kapanışına kısa bir süre kala, önce görüşmelerin çıkmazda olduğu ve uzlaşma konusunda ilerleme sağlanamadığı haberleri alındı. Anlaşmazlığın ise, Washington yönetiminin, küresel ısınmayla mücadele konusunda gelecekte yapılacak tartışmalarda taahhüt altına girmek istememesinden kaynaklandığı bildirildi.
Konferansa başkanlık eden Kanada, ABD'den, net hedefler saptanmadan da olsa, sera gazları etkisi konusunda ucu açık müzakereler başlatmaya ikna etmeye çalıştı. Ancak ABD heyeti, Kanada Başbakanı'nın demecini gerekçe göstererek, bu müzakerelerde yer almayacağını duyurdu. Kanada Başbakanı Paul Martin, delegelere seslenirken, ''ABD başta olmak üzere, anlaşma konusunda çekimser ülkelere şunu söylemek isterim: küresel vicdan diye bir şey var ve buna kulak vermenin zamanı geldi'' demişti.
Martin'in bu çağrısından saatler sonra ise sera etkisi yaratan gazların emisyonuna ilişkin görüşmelerin bir sonraki aşaması için gayri resmi anlaşmaya varıldığı haberi ulaştı. Ancak Washington yönetiminin bu anlaşmaya taraf olmadığı belirtiliyor. Bazı ajanslar, Suudi Arabistan yönetiminin de anlaşmaya taraf olmadığını duyurdu, ancak bu doğrulatılamadı.

 

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48