banner15

İklim uzmanları Paris'te toplandı

Dünyanın dört bir yanından gelen iklim uzmanları, yeryüzünün ısınmasını masaya yatırmak üzere bugün Paris'te toplandı.

İklim uzmanları Paris'te toplandı

BM'nin finanse ettiği "Hükümetlerarası İklim Değişimi Uzmanlar Grubu" toplantısı 4 gün sürecek. Uzmanların tartışmalar sonunda son şeklini vererek 2 Şubatta yayınlayacağı rapor, 5 yıl boyunca iklim konusunda yeni referans kaynağı olacak.

Zaten iki yıldır hazırlanmakta olan raporda, "iyi haber" bulunmayacak. Fransız iklim bilimci Herve Le Treut'ye göre, rapor uzun zamandır söylenegelenlerin teyidinden başka bir şey olmayacak.

Uzmanlar, denizlerdeki buzullar ve donmuş kara parçalarının erimesi, karla kaplı alanlar ve buzulların azalması ve ısınan okyanusların genişlemesi, iklimin ısınmasının sonuçları olduğu kadar bu sürecin hızlandırıcısı olduğunu da belirtiyor.

Photo

iklim bilimciler, bu olayların ısınmanın boyutlarını genişleteceğini düşünüyor. Ancak bu genişlemenin nereye kadar tahammül edilebilir olduğu pek bilinmiyor.

"Hükümetlerarası İklim Değişimi Uzmanlar Grubu"nun 2001 toplantısının sonunda yayınlanan raporda, ortalama sıcaklığın yüzyılın sonunda 1990 raporuna göre 1,4 ila 5,8 santigrad derece artabileceği uyarısında bulunuluyordu.

Fransız uzman Jean Jouzel'e göre, yeryüzü sıcaklığı bir asır içinde 0,8 derece arttı. Bu artışın yarısı da son 30 yılda görüldü.

Photo

Bilim dünyasına göre, ısınmada son on yıllarda gözlemlenen artış, sadece doğal değişikliklerden kaynaklanmıyor. Atmosfere yayılarak sera etkisine neden olan karbon gazlarının önemli kısmına insanlar yol açıyor. Bu da, gözlerin karar mercilerine ve yöneticilere çevrilmesine neden oluyor.

İklim uzmanı Edouard Bard'a göre, bilgisayar simülasyonları 2100 yılında ortalama sıcaklık artışının 3 derece olacağını gösteriyor. Ama her şey, gaz emisyonunun azaltılmasına ilişkin senaryolara bağlı. Bu senaryolar da, ekonomik tercihlere, nüfusa ve hatta diplomasiye göre şekillenecek.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35