banner15

'İklim'de felaket senaryoları

Zamanında gerekli önlemler alınmazsa felaketler artacak...

'İklim'de felaket senaryoları


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

"Yüz milyonlarca insan su sıkıntısıyla karşı karşıya kalacak, özellikle gelişmekte olan ülkelerde yetersiz beslenme sorunu yaygınlaşacak ve sosyal patlama tehdidi kapıya dayanacak."

Tüm bunlar, iklim değişikliği konusunda zamanında harekete geçilmezse ortaya çıkabilecek felaket senaryosundan...

Uyarıyı yapan Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon...Yerküreyi tehdit eden iklim değişikliğine karşı gerekli adımların atılması için uluslararası boyutta toplantılar birbirini takip ediyor. Son olarak Güney Kore'de düzenlenen forumda, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon'un sözleri uyarı niteliğindeydi.

"Eğer gerekli şekilde harekete geçemezsek iklim değişikliği, kuraklık ve sel gibi doğal felaketleri artıracak" diyen Ban Ki-moon'un gündeme getirdiği senaryo felaket niteliğinde...

Uzmanların yaptıkları araştırmalar, iklim değişikliği yüzünden yüz milyonlarca insanın su sıkıntısıyla karşı karşıya kalacağını, özellikle gelişmekte olan ülkelerde yetersiz beslenme sorununun yaygınlaşacağını ve sosyal patlama yaşanabileceğni ortaya koyuyor.

Atmosferde sera etkisi yapan gazların salınımı, küresel ısınmanın baş sorumlularından biri olarak kabul ediliyor.

Söz konusu gazların atmosfere salınımının aşağıya çekilmesi konusunu bir çok ülke temsilcisi Aralık ayında Danimarka'da masaya yatıracak.

Toplantı öncesinde Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri, dünya liderlerine bu konuda bir an önce anlaşma sağlanması çağrısında bulunuyor.
Güncelleme Tarihi: 12 Ağustos 2009, 13:04
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35