banner15

İKÖ, AB ve BM'den Sükunet Çağrısı

Karikatür krizi nedeniyle ortak açıklama yapan Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Kofi Annan, İslam Konferansı Örgütü (İKÖ) Başkanı Ekmeleddin İhsanoğlu ve AB Ortak Güvenlik ve Dış Politika Yüksek Temsilcisi Javier Solana, sükunet çağrısında bulundu

İKÖ, AB ve BM'den Sükunet Çağrısı

Birleşmiş Milletler (BM), Avrupa Birliği (AB) ve İslam Konferansı Örgütü (İKÖ), karikatür krizinin aşılması için sükunet ve diyalog çağrısında bulundu. BM, AB ve İKÖ'nün ortaklaşa hazırladığı bildiride, bazı Batı gazetelerinin Hazret-i Muhammed'e (S.A.V) hakaret içeren karikatürler yayınlamasının neden olduğu gerginliğe karşı dünya çapında uyarıda bulundu. Bildiride, "Danimarka'da bir gazetenin bir kaç hafta önce Hazret-i Muhammed'e (S.A.V) hakaret içeren karikatürler yayınlaması ve daha sonra bazı Avrupalı gazetelerin de bu karikatürlere yer vermesi üzerine oluşan tepkilerin şiddet eylemlerine dönüşmesine karşı uluslararası uyarıda bulunuyoruz. Biz de düşüncelerin özgürce ifade edilmesinden yanayız, ancak anlıyoruz ki bu yayınlar Müslüman dünyasına verdiği derin zarardan dolayı öfkelere neden oldu. Biz basının özgürlüğüne inanıyoruz, ancak basının bütün dinlere karşı saygılı olma sorumluluğu vardır" ifadeleri yer aldı. Bildiride, BM Genel Sekreteri Kofi Annan, AB Ortak Dış ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Javier Solana ve İKÖ Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu'nun imzası yer aldı.

Gösteriler devam ediyor

İslam dünyasını rahatsız eden karikatürler nedeniyle İslam ülkelerinde gösteriler devam ediyor. Endonezya'da düzenlenen bir gösteride, Danimarka bayrakları yakıldı. Karikatürleri protesto amacıyla Hilafet Meclisi adlı bir grup tarafından bugün Başkent Dakka'da düzenlenen gösteriye, yaklaşık 1000 kişi katıldı. Yetkililer, caminin dışında toplanan göstericilerin İtalya Büyükelçiliği'ne doğru yürüyüşe geçtiklerini, ancak polisin elçiliğe ulaşmalarına engel olduğunu söyledi.

Afganistan'da 3 kişi daha öldü

İslam dünyasını rahatsız eden karikatürleri protesto amacıyla Afganistan'ın Kalad kentinde göstericilerle polis arasında çıkan çatışmada 3 kişi öldü. Hastane kaynakları, göstericilerden 3'ünün öldüğünü belirterek, hastaneye getirilen yaralılardan 12'sinin gösterici, 5'inin polis olduğunu söyledi. Bu sabah, Kalad kentindeki ABD üssüne yürümek isteyen göstericileri engellemek isteyen polisin havaya ateş açtığı bildirilmişti. Afganistan'da protesto gösterilerinin başlamasından bu yana 10 kişi hayatını kaybetti.
 
Fransız küstahlığı

Fransa'da haftalık mizah dergisi Charlie-Hebdo, İslam dünyasında rahatsızlık yaratan ve tepkilere yol açan karikatürleri, sözde ''ifade özgürlüğü hakkını destekleme'' gerekçesiyle yeniden bastı. Derginin arka sayfasında, diğer dinlerin temsilcilerine ilişkin karikatürler de yayımlandı. Bu arada kaynaklar, dergi bürosu ve bazı çalışanların polis koruması altına alındığını söyledi. Fransa'daki Müslüman örgütleri, İslam dünyasını rahatsız eden karikatürlerin Fransız gazetelerinde yayımlanmasının önüne geçmek için mahkemeye başvurmuştu. Ancak Paris'teki bir mahkeme, dün ''teknik nedenleri'' gerekçe göstererek başvuruyu reddetmişti.

 

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48