banner39

İKÖ Çocuklar İçin Harekete Geçecek

İKÖ, ISESCO ve UNICEF, "İslam Ülkelerinde Çocuğa Yatırım" başlıklı bir raporu BM'ye sundu. Rapor, İKÖ üyesi ülkelerde yaşayan 600 milyon çocuğun karşı karşıya kaldığı sorunların çözülmesi için acil eylem gerçekleştirilmesi gerektiğinin altını çiz

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
İKÖ Çocuklar İçin Harekete Geçecek
Malezya Daimi Misyonu'nun Birleşmiş Milletler için New York'ta ev sahipliği yaptığı toplantıda, İslam Konferansı Örgütü (İKÖ), İslam Eğitim, Bilim ve Kültür Teşkilatı (ISESCO) ve Birleşmiş Milletler Çocuk Fonu (UNICEF) tarafından "İslam Ülkelerinde Çocuklara Yatırım" başlıklı bir rapor sunuldu.

Rapor, "İslam devletlerinin, İslam dünyası içindeki birlik ve dayanışma hedefinde çocukların odak noktası olarak alınabileceğini ve alınması gerektiğini" söylüyor.

Çocukların yaşam standartlarının geliştirilmesi, sürekli gelişimin sağlanması amacıyla mali ve teknik kaynak sağlanması, deneyimlerin paylaşılması ve destek verilmesi için üye ülkelere çağrıda bulunuyor.

Raporda yer alan bazı bulgular şöyle;

* Bebek ölümleri oranları Endonezya ve Suudi Arabistan başta olmak üzere İKÖ üyesi ülkelerde çok yüksek. Her yıl 5 yaşın altında yaklaşık 4.3 milyon çocuk yetersiz beslenme ve hastalıklar nedeniyle hayatını kaybediyor.
BM Binyıl Kalkınma Hedefleri'ne (MDG) ulaşmak için İKÖ'ye üye 57 ülkeden sadece14'ü çocuk ölümlerini önlemek amacıyla çalışma yapıyor.

* Yüksek doğurganlık ve uzman tıbbi bakıma erişimin yetersizliği nedeniyle İKÖ ülkelerinde anne ölümleri çok yüksek. Afganistan'da doğuran her 6 kadından biri hayatını kaybediyor. Üye Afrika ülkelerinde ise doğuran her 15 kadından biri hayatını kaybediyor. Dünyada ise bu oran74'te 1.

* İlköğretime katılım, üye olan 20 Afrika ülkesinde yüzde 60'ın altında. Bu ülkelerin bazılarında ise yetişkin nüfusun yarısından fazlası eğitimsiz ve bunun yüzde 70'ini kadınlar oluşturuyor.

* HIV/AIDS'in çocuklar üzerinde yıkıcı etkisi, yetişkinler arasında yüzde 5.4 (7.9 milyon vaka) olmak üzere üye Afrika ülkelerinde kendini gösteriyor. Arap ve Asya üye ülkelerinde daha az olan bu oran yüzde 0.3 ve 0.1 olarak belirtiliyor. Bazı ülkelerde uyuşturucu kullanımı ve ticari seks işçiliği AIDS'in yayılmasında başlıca faktörleri oluşturuyor.

"Acil eyleme geçilmeli"


"İslam Devletleri'nde yaşayan çocukların ihtiyaçlarının karşılanması ve haklarının garanti altına alınmasının, dünya çapında küresel kalkınma hedeflerine ve daha barışçıl bir geleceğe ulaşılmasında büyük bir önem taşıdığını" belirten rapor, "İslam Dünyası'nda yaşayan 600 milyon çocuğun -yoksulluk, hastalık, eğitim ve korunma başta olmak üzere- yaşadıkları sorunların çözülmesi için acil eylem gerçekleştirilmesi" gerektiğinin altını çiziyor.

"Üye ülkeler beraber hareket etmeli"

İKÖ Genel Sekreteri Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu
, İKÖ üyesi devletleri ve İslam cemaatini, çocukları ilgilendiren konularda duyarlı olmaya çağırdı:

"Ülkelerimizin kalkınması ve geleceği bugünün çocuklarına bağlı, bu nedenle çocukların ihtiyaçları aciliyet taşıyor."

ISESCO Genel Direktörü Dr. Abdülaziz Osman Altwaijri , raporun bir amacının da üye ülkelerin olumlu örnekleri paylaşması olduğunu belirtti; "Ancak, anne ve çocuk sağlığı, HIV/AIDS konusunda sessizliğin bozulması ve çocukların her türlü şiddet ve sömürüden korunması kapsamında yapılması gerekenler çok fazla" dedi.

UNICEF Genel Başkanı Ann M. Veneman, UNICEF olarak İKÖ ve ISESCO'nun yaklaşımlarını desteklediklerini, gerçekleştirilecek eylemlerin pratiğe dönüşmesi ve çocuklar için kalıcı sonuçlar elde edilmesi için beraber çalışmaya hazır olduklarını söyledi.

Devletlerin birbirleriyle etkin ortaklıklar kurması gerektiğine işaret eden rapor, bölgesel, ulusal finans kuruluşlarını, özel sektörü de teknik ve maddi destek vermeye çağırıyor.

Rapor, referans olacak

"İslam Ülkelerinde Çocuklara Yatırım" başlıklı rapor, İKÖ, ISESCO ve UNICEF'in 7-9 Kasım tarihleri arasında Fas'ta gerçekleşecek olan ve çocukları konu alan birinci Bakanlık Konferansı için bir referans belge olacak. Bakanlık Konferansı'nda "çocukların karşılaştığı önemli sorunlara odaklanarak İslam ülkelerinde gelişmeler değerlendirilecek," olumlu sonuçlara bakılacak ve yapılması gerekenler tartışılacak.

banner53
Yorumlar (0)
10
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?