banner39

İKÖ: Etiyopya askerleri çekilsin

İKÖ Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu, Somali'deki Etiyopya birliklerinin "hemen" çekilmesini istedi. ABD, Etiyopya'ya destek verdi.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
İKÖ: Etiyopya askerleri çekilsin

İslam Konferansı Örgütü (İKÖ) Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu, Somali'deki Etiyopya birliklerinin "hemen" çekilmesini istedi. Cidde'de yazılı açıklama yapan İhsanoğlu, Etiyopya'nın Somali'ye asker sevk etmesi yüzünden Afrika Boynuzu'nun bütünüyle ateşe sürüklenebileceği uyarısında bulundu ve Etiyopya askerlerinin çekilmesi gerektiğini belirtti. Somali ve komşu ülkelere yakında İKÖ heyeti gideceğini kaydeden Genel Sekreter, Somali'deki gruplar ve komşu ülkeleri ılımlı olmaya ve sorumlu davranmaya davet etti. Etiyopya Başbakanı Meles Zenawi'nin açıklamasına göre, Somali'de aşırı dinci gruplarla Etiyopya'nın desteklediği geçici hükümete bağlı kuvvetler arasındaki çatışmalarda, 20 Aralıktan bu yana binden fazla insan hayatını kaybetti, üç bin kişi yaralandı. Bu arada, Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada ise Etiyopya'ya destek verildi.

Afrika'nın 'boynuzu' yeniden ateş topu

İç çatışmaların ve şiddetin dinmediği Afrika'nın Boynuzu'ndaki Somali'nin büyük bir bölümünü kontrol eden İslam Mahkemeleri Birliği'ne (İMB) karşı Etiyopya saldırı başlattı. Etiyopya uçakları önceki gün Somali'nin başkenti Mogadişu'nun uluslararası havaalanını vurdu. Somali'deki geçici hükümetin de desteklediği Etiyopya askerleri, komşu ülkenin topraklarında İMB birlikleriyle savaş halinde. Somali geçici hükümeti de ülkenin bütün sınırlarını kapatma kararı aldı. Eritre'nin de İMB birliklerine destek verdiği iddiaları gelirken uzmanlar, çatışmaların bölgeye yayılmasından korkuyor.

Etiyopya ve Somali geçici hükümetinin birlikleri, iki kasaba etrafında İMB savaşçılarına karşı saldırı başlattı. Saldırıların dün sabahtan itibaren özellikle İMB birliklerinin kuşatmasındaki geçici hükümetin merkezi Baidoa'nın güneyinde yoğunlaştığı bildirildi. Etiyopya uçaklarının dün Bandiradley'de bir mahalleye füze saldırısı düzenlediği, Belet Weyne'de de bir mahalleyi bombaladığı belirtildi. İMB savaşçılarının kasabayı terk etmeye başladığı; ancak buraya henüz geçici hükümet ya da Etiyopya birliklerinin girmediği ifade edildi. Hükümet birliklerinin kasabadan güneye doğru ilerlemeye devam ettikleri de gelen haberler arasında. Birliklerinin Somali'ye girdiğini doğrulayan Etiyopya Başbakanı Meles Zenawi, askerlerini 'egemenliklerini koruma' amacıyla komşu ülkeye sevk ettiğini öne sürdü. Zenawi, Somali hükümetini belirleme ya da içişlerine karışma gibi bir niyetleri olmadığını, kendi ülkesini İMB'den gelebilecek bir işgal tehdidinden korumaya çalıştığını iddia etti.

Etiyopya yönetimi ve uluslararası toplum tarafından tanınan geçici hükümetin Başbakanı Ali Muhammed Gedi, birliklerinin İMB'ye ağır kayıp verdirdiğini iddia etti. Gedi, Etiyopya'nın açık desteğine sahip hükümetinin çatışmalardan zaferle çıkacağını savunurken, Somali'ye BM desteğinde Afrika Birliği barış gücü gönderme planlarına hız verilmesini talep etti. İMB ise kendilerinin Etiyopyalılara kayıp verdirdiğini duyurdu. Cihad ilan eden İMB lideri Şeyh Ahmed, yabancı savaşçıları da Etiyopya'ya karşı mücadele için ülkeye çağırdı. 15 yıldır iç savaş yaşayan Somali'de, yönetimi ele almaya çalışan İMB savaşçılarıyla güvenlik güçleri arasında yaklaşık bir haftadır yoğun çatışmalar yaşanıyordu.

Bölgesel savaş endişesi

Geçtiğimiz hafta Somali'yi ziyaret eden Avrupa Birliği elçisi Louis Michel, İMB ile Baidoa merkezli geçici hükümetin yeniden görüşme masasına dönme konusunda anlaşma sağladığını açıklamıştı. Ancak bölgedeki çatışma haberlerinin sonu gelmek bilmiyor. Gözlemciler ise Somali'yi 'patlamaya hazır bir bomba' olarak niteliyor. BM'nin geçtiğimiz günlerde yayınladığı bir raporda da 10 ülkenin Somali'de çatışan taraflara yasadışı olarak silah sağladığı belirtildi. Etiyopya'nın çatışmalara müdahalesi krizin bölgesel bir savaşa dönüşmesi endişesini artırıyor. Etiyopya'nın güneyi ile Somali arasında resmi bir uluslararası sınır yerine idari bir hat bulunuyor. İMB, Mogadişu da dahil olmak üzere, ülkede büyük bölümü kontrol ediyor. Baidoa ise Somali'de kurulan geçici hükümetin merkezi. İMB, tanımayı reddettikleri geçici hükümete Etiyopya'nın aylardır askeri destek verdiğini savunuyor. Etiyopya'dan bağımsızlığını kazanan Eritre'nin ise İMB'ye destek vermek amacıyla kendi askerlerini ülkeye sevk ettiği öne sürülüyor. Nüfusunun çoğunluğu Hıristiyan olan Etiyopya'nın, komşusunda bir İslam devletinin kurulmasından endişe ettiği belirtiliyor. Somali'deki İMB liderleri, Etiyopya'nın doğusu ile Kenya ve Cibuti'nin kuzeydoğusunda yaşayan etnik Somalililerle birleşerek, Büyük Somali'yi kurmak istediklerini belirtiyor. Dış Haberler Servisi

Somali, 15 yıldır iç savaşa teslim

Kasım 1991- Muhammed Siad Barre'nin devrilmesinden sonra Muhammed Farah Aidid ile Ali Mehdi Muhammed arasında başlayan iktidar mücadelesinde binlerce kişi öldü ve yaralandı.

Aralık 1992- BM onayından bir hafta sonra ABD deniz piyadeleri Mogadişu sahillerine çıktı.

Ekim 2004- 1991'den bu yana süren merkezî bir hükümet kurma çalışmalarında Etiyopya'nın desteklediği savaş ağası Abdullahi Yusuf devlet başkanlığına seçildi. Aralıkta ise Kenya'da yapılan yemin töreniyle Başbakan Muhammed Ali Gedi göreve başladı.

Haziran 2006- İslam Mahkemeleri Birliği başkent Mogadişu'yu ele geçirdi ve Güney Somali'nin büyük bölümüne hakim oldu.

Ekim 2006- İMB, Etiyopya'ya karşı cihat ilan etti.

7 Aralık 2006- BM Güvenlik Konseyi, Somali'ye Afrika ülkelerinin askerlerinden oluşacak bir barış gücünün gönderilmesini kabul eden bir karar aldı.

12 Aralık 2006- İMB, Etiyopya'ya 7 gün içinde Somali'yi terk etmesi için ültimatom verdi.

18 Aralık 2006- Etiyopya'nın desteklediği geçici hükümet ile İMB arasında çatışmalar başladı.

20 Aralık 2006- İslam Mahkemeleri Birliği lideri Hasan Dahir Aveys, geçici hükümetle barış görüşmeleri yapmayı kabul etti. Ancak çatışmalar durmadı.

25 Aralık 2006- Etiyopya uçakları Mogadişu'daki uluslararası havaalanı ve bir askerî havaalanını bombaladı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?