İKÖ: Filipinlerde barış için umut arttı

İKÖ, Filipinler'deki Müslüman direnişçiler ve merkeszi hükümetle görüşmesi için Sayed El Masry'in bölgeye gönderdi.

İKÖ: Filipinlerde barış için umut arttı

 

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İslam Konferansı Örgütü (İKÖ) Filipinlerin güneyinde Filipinler hükümeti yerel Müslüman halk arasında Filipinli Müslümanlara özerklik tanıyan 1996 yılında imzalanan anlaşmanın uygulanması yönünde bir ilerleme kaydedildiğini açıkladı.

İKÖ elçisi Sayed El Masry, gazetecilere yaptığı açıklamada, 1996'da Filipinler hükümeti ve Moro Ulusal Bağımsızlık Cephesi (MNLF) arasında imzalanan barış anlaşması konusunda "tünelin ucunda ışık göründüğünü" kaydetti.

İKÖ'nün şimdi hükümet ve MNLF'den gelecek 1996 barış anlaşması ile ilgili iyileştirme tekliflerini beklediğini belirten Masry, ortak çalışma grubunun özerkliğin tamamen uygulanabilmesi için barış anlaşmasında yapılabilecek düzeltmelerle ilgili bir raporu Mayıs'ta İKÖ'ye sunacağını bildirdi.

Filipinler ve Müslümanların yaşadığı Mindanao adasını ziyaret eden Masry, burada MNLF ve hükümet yetkililerle görüşmeler yaptı.

1996'da imzalanan anlaşma ile onlarca yıl devam eden çatışmalar sona erdirilmişti. Anlaşmada güneydeki Müslümanlara özerklik tanınmasına rağmen bu bugune kadar uygulamaya konmadı. MNLF anlaşmanın özerklik ile ilgili maddelerin tam uygulamaya konmadığını, bölgeye yeterince yetki verilmediğini belirterek anlaşmada düzeltmeler yapılmasını savunuyor.

Filipinler hükümeti ve MNLF arasında barış görüşmelerinde arabulucu olan İKÖ, aynı zamanda iki taraf arasındaki ateşkesi denetliyor.

Masry, basın brifingde 1996 anlaşmasını tanımayarak MNLF'den ayrılan Moro İslam Kurtuluş Cephesi (MILF) hakkında bir yorumda bulunmadı. Barış anlaşması kapsamı dışında bulunan MILF barış için görüşmelere başlamak için Filipinler hükümeti ile bir ateşkes anlaşması imzaladı. MILF, bölgede MNLF'den ayrı kendisine ait bir özerk bölge oluşturulmasını talep ediyor. İki Filipinli Müslüman grubu birleştirmek için çabalar devam ediyor, fakat bu konuda henüz bir ilerleme kaydedilemedi.

Güncelleme Tarihi: 19 Nisan 2008, 18:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER