banner15

İKÖ, Haber Ajansı'nı yeniden yapılandırıyor

İKÖ, başına Türk müdür getirdiği ajansı yeniden yapılandırıyor

İKÖ, Haber Ajansı'nı yeniden yapılandırıyor


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İslam Konferansı Örgütü'nün (İKÖ) medya kanadı Uluslararası İslam Haber Ajansı (International Islamic News Agency - IINA) yenilenerek daha etkili olmaya başlayacak. IINA, Müslümanların meselelerini ön plana çıkaracak ve İslam birliğini güçlendirecek.

İKÖ genel sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu, Arap News'e yaptığı açıklamada, "Ajansın yeniden yapılandırılması görevini bu konuda uzman bir kişiye verdik Haber ajansının yeniden inşası ile ilgili uzun bir süreç başladı" dedi.

UİHA'nın yeniden yapılanması, Mekke'de düzenlenen olağanüstü İslam zirvesinde alınan 10 yıllık eylem planı içinde de yer alıyor.

Önceki UİHA Genel Direktörü Abdul Vahap Kaşif, ajansın yeniden yapılanması konusunda Suudi Arabistan ve diğer İKÖ üyelerinin desteğinin alındığını belirtti. Kaşif'in yerine UİHA Genel Direktörü olan Erdem Kök, ise eski bir Cihan Haber Ajansı çalışanı. Kök, UİHA'nın güçleneceğini ve uluslarası standartları yakalayacağını belirterek "UİHA'yı geliştirmek için üç aşamalı bir stratejimiz var. Birincisi yeniden yapılanma. İkincisi haber üretimi. Üçüncüsü görüntülü haberler" diye konuştu.
Erdem Kök, ajansın iç sistemini daha güçlü bir ses getirecek şekilde değiştirmek istediğini belirtti. Medya endüstrisinin hızla geliştiğini ve modern gelişmelere uygun yeni stratejiler geliştirmenin önemli olduğunu söyleyen Kök, "Daha hızlı haber üretim ve dağıtım sistemi planlıyoruz. İKÖ üyesi ülkelerdeki haber ajansları ile işbirliğini artırmak istiyoruz. Müslüman ülkelerin çıkarlarını korumak için bu haber ajansları ile birlikte çalışmak üzere ortak bir platform oluşturacağız. Yeniden yapılanma kapsamında kalifiye gazeteciler istihdam edeceğiz" şeklinde konuştu.

UİHA'nın son dakika haberlerinden ziyade, analitik ve insan merkezli haberlere ağırlık vereceğini söyleyen Kök, "Müslüman dünyadaki çeşitli olaylar hakkında analitik raporlar hazırlayacağız ve bunları İKÖ ülkelerindeki haber ajanslarını vereceğiz" dedi.

Şu anda UİHA haber ve raporlarını, Arapça, İngilizce ve Fransızca olarak dünyanın değişik yerlerindeki gazete, radyo ve televizyonlara servis ediyor. Katar Haber Ajansı, Arap dünyası, Avrupa ve Amerika'da en az 700 aboneye UİHA'nın haberlerini ulaştırıyor. UİHA haber bültenlerini e-posta yolu ile Endonezya, Malezya, Pakistan, Rusya ve Orta Asya ülkelerindeki haber ajanslarına da gönderiyor.

UİHA, bütün dünyada İslam kültür mirasını koruma ve Müslümanlar arasında ilişkileri güçlendirme amacıyla 1972'de kurulmuştu.

Güncelleme Tarihi: 05 Mayıs 2008, 18:42
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35