banner15

İKÖ Zirvesi Mekke'de Başladı

İslam Konferansı Örgütü (İKÖ) Olağanüstü Zirvesi bugün Suudi Arabistan'ın Mekke şehrinde başladı. Zirvede İslam'ın ılımlı imajının dünyaya verilmesinin stratejisi ve İslam'a içeriden ve dışarıdan düşmanların saldırılarının karşılanmasının tartışı

İKÖ Zirvesi Mekke'de Başladı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İslam Konferansı Örgütü'nün (İKÖ) 3. olağanüstü zirvesi, Suudi Arabistan'ın Mekke kentindeki Safa Sarayı'nda başladı. Suudi Arabistan Kralı Abdullah Bin Abdülaziz, zirvenin katılımcılarını toplantının yapıldığı salonun kapısında karşıladı. Reform gündemiyle toplanan zirve, Kur'an-ı Kerim okunmasıyla açıldı, ardından açılış konuşmalarına geçildi. Türkiye'yi TBMM Başkanı Bülent Arınç'ın temsil ettiği ve Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül'ün de hazır bulunduğu zirvede ilk sözü alan Suudi Arabistan Kralı Abdülaziz, İslam dünyasının güç koşullar içinden geçtiğine işaret ederek, birlik içinde olmanın gerekliliğini dile getirdi. Kral Abdülaziz, İslam toplumunun, ''insanları dinden çıkartan, kan akıtmayı ve toplumları yıkmayı hedefleyen yıkıcı radikal görüşlerden aklını ve ruhunu arındırması gerektiğini'' söyledi. Abdülaziz ayrıca, Müslüman toplumlarda zulüm ve baskının ortadan kaldırılması, iyi yönetim, fakirliği ortadan kaldıran kapsamlı kalkınma hamleleri, ılımlılık vizyonunun yaygınlaşması, İslam'ın hoşgörüsünün ön plana çıkarılması ve Müslümanların bilim, sanayi ve teknolojide en gelişmiş seviyede olmasını temenni ettiğini sözlerine ekledi. Daha sonra dönem başkanı Malezya'nın Başbakanı Abdullah Ahmed Bedevi ve İKÖ Genel Sekreteri Prof. Eklemeddin İhsanoğlu birer konuşma yaptı. Konuşmaların ardından aile fotoğrafı çekildi.  Zirveye öğle namazı için ara verildi.

Müslüman olmayan ülkeler Cidde'den zirveyi izliyor

İKÖ'ye üye ülkelerden Müslüman olmayan devlet veya hükümet başkanları zirveye Cidde'den bir video konferans sistemi vasıtasıyla katılacaklar. Mekke ve Medine; Müslümanların en kutsal mekanları olarak biliniyor ve bu topraklara Müslüman olmayanların ayak basmasına izin verilmiyor. Cidde, Mekke'nin 80 kilometre uzağında bulunuyor. 
Bu arada, İslam Konferansı Örgütü (İKÖ) dışişleri bakanlarının, Mekke'de yapılacak İKÖ zirvesine hazırlık amacıyla Cidde'de düzenlediği toplantı sona erdi. İKÖ üyesi ülkelerin dışişleri bakanları, toplantıda, zirvede sunulacak 3 belge olan İKÖ 10 Yıllık Eylem Programı, Mekke Deklarasyonu ve Sonuç Bildirisi üzerinde çalıştılar. 10 Yıllık Eylem Programı, Akil Adamlar Komisyonu'nun ve Eylül ayında düzenlenen İslam Düşünür ve Aydınları Mekke Forumu'nun tavsiyelerinin birleştirilmesiyle oluşturulmuş ve zirveden önce üye ülkelerin görüş ve önerilerine sunulmuştu.

İslamfobi ve terörizm tartışılacak

Edinilen bilgiye göre, Suudi Arabistan, bugünkü dışişleri bakanları toplantısına bu belgenin sadeleştirilmiş versiyonunu sundu ve tartışmalar bu belge üzerinden yürütüldü. Diplomatik kaynaklar, Suudi Arabistan'ın sunduğu belgenin içeriğinin, üzerinde uzlaşılan metinden bir farkı olmadığını, onun sadeleştirilmiş ve daha rahat anlaşılabilir bir versiyonu olduğunu, bu açıdan da Suudi Arabistan'ın girişimini olumlu bulduklarını belirttiler. Aynı kaynaklar, toplantıda, İslam dünyası ve reformlar, İslamofobi ve terörizm konularını daha genel ifadelerle ele alan Mekke Deklarasyonu, İKÖ dışişleri bakanları toplantısında yapılanlar ve zirvesinde yapılacakların bir özeti niteliğindeki sonuç bildirisinde uzlaşma sağlandığını da bildirdiler. Kaynaklar, dışişleri bakanlarının İKÖ 10 Yıllık Eylem Programı'na ilişkin görüşleri doğrultusunda nihai şekli verilerek yarın zirveye sunulacağını kaydettiler.

MEKKE BİLDİRGESİNİN İÇERİĞİ

Bugün sona ermesi beklelen İKÖ zirvesi sonunda yayımlanacak "Mekke Bildirisi"nde 10 maddenin yer alması bekleniyor. Bildiride yer alacak maddeler şunlar:

1- Ilımlı İslam: İslam'ın çeşitli kesimlerce saptırıldığı ve yanlış gösterilmeye çalışıldığı, terörizmle İslam'ı özdeşleştirmenin yanlış olduğu, İslam'ın gerçek değerlerinin ortaya çıkarılması gerektiği, bunun için de kolektif bir çabaya ihtiyaç duyulduğu, İslam'ın esasında bir hoşgörü dini olduğu vurgulanacak.

2- Mezheplerarası çoğulculuk: İKÖ'nün temmuz 2005'de Ürdün'ün başkenti Amman'da düzenlediği konferansta, yaygın ve bilinen İslam mezheplerinin birbirlerine saygı göstermesi ve mezhep taraftarlarının birbirlerini tekfir etmemeleri önerilmişti.
Müslüman ülkeler arasındaki anlaşmazlık ve sürtüşmelere çözüm getirmek üzere İKÖ bünyesinde bir merkez (Centre for Conflict Resolution) kurulması kararlaştırıldı.

3- İslam Fıkıh Konseyi: İKÖ bünyesinde oluşturulacak İslam Fıkıh Konseyi ile Müslümanların ekonomik, siyasi, sosyal sorunlarına çözümler getirilecek. Konseyin üyeleri arasında Müslüman alime kadınların bulunmasın da teşvik edilecek. Konsey dünyadaki İslami fetva kurumları ile bağlantı içinde olacak.

4- Cehaletle Mücadele: İslam ülkelerinin asıl hedefi cehaletle mücadele olacak. Tüm üye İslam ülkeleri için hazırlanacak bir program çerçevesinde eğitimsizlik ve cehalet tamamen ortadan kaldırılacak.

5- Yüksek Öğrenim: Müslüman ülkelerde demokrasi, iyi yönetim ve şeffaflığın teşvik edilmesi, eğitim kalitesinin artırılması, ekonomik atılımlar yapılması, yoksulluğu ortadan kaldırıcı tedbirlerin hayata geçirilmesi, bilimsel ve teknolojik araştırmalara daha fazla yer verilmesi için olanaklar sağlanacak.

6- Çocuk Hakları: Tüm İslam ülkelerinden ilk öğrenim zorunlu hale getirilecek. Çocukları işkenceden ve küçük yaşta çalıştırılmalarını engelleyecek yeni yasaların çıkarılması için çaba sarfedilecek. Çocuk ölümlerini ve hastalıklarını önleyici önlemler alınacak.

7- Gençlerin İhtiyaçları: Dünyada en fazla genç nüfusa sahip olan İslam ülkelerinde genç nüfusun meselelerini çözmek için mücadele edilecek. Bu eksende gençlere iş olanaklarının sağlanması ve akademik çalışmalarını yürütmeleri için geniş bir burs imkanı sağlanacak.

8- Kadın Hakları: İslam toplumunda kadın haklarını iyileştirmek için yeni yasaların çıkarılacak. İKÖ bünyesin içerisinde Müslüman kadınlardan bir heyet oluşturulacak. Bu heyet, İslam ülkelerinden kadın hakları ve sorumlulukları üzerine bir çalışma yürütecek. Kadın hakları konusunda uluslararası bir sempozyum düzenlenecek.

9- Medeniyetlerarası Diyalog: Kültürler ve Medeniyetlerarası diyalog konusunda İKÖ önemli bir göreve üstlenecek. Bu çerçevede İKÖ bünyesinde bir kurum oluşturulacak ve bu kurumda yer alacak olan heyet medeniyetlerarası diyalog çalışmalarına hemen başlayacak.

10- İslam Ülkeleri Arasında Kültür Alışverişi: Üye ülkeler arasında kültür alışverişi sağlanması ve karşılıklı işbirliğinin artması için çaba sarfedilecek. Bu çerçevede karşılıklı kitap tercümelerinin ve dil öğreniminin yaygınlaşmasına öncülük edilecek.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48