banner39

İKÖ'den ambargoyu delme kararı

Dün toplanan İKÖ Dışişleri Bakanları, Filistin'e uygulanan ekonomik ambargoyu kırma kararı aldı.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
İKÖ'den ambargoyu delme kararı

Dünya Bülteni Haber Merkezi

Suudi Arabistan'ın Cidde kentinde dün düzenlenen İslam Konferansı Örgütü (İKÖ) Dışişleri Bakanları toplantısında, Filistin'e uygulanan ekonomik ambargoyu kırma kararı alındı. Konferansın açılış konuşmasını yapan İKÖ Genel Sekreteri Prof. Ekmeleddin İhsanoğlu, Filistin için uluslararası bir barış konferansı düzenlenmesi çağrısında bulundu.

Suudi Arabistan'da yayımlanan El-Medine gazetesindeki konuyla ilgili bir haberde de, Suudi Arabistan temsilcisi Devlet Bakanı Nizar Medeni'nin Filistinlileri İsrail saldırılarından korumak için Filistin'e BM çatısı altında uluslararası güç gönderilmesi çağrısında bulunduğu belirtiliyor.

 

Katar'da yayınlanan Eş-Şark gazatesi ise, bugünkü sayısında, Amerika Birleşik Devletleri'nin yeni bir barış girişimi başlatacağını yazıyor. Eş-Şark'ınhaberine göre Washington, İspanya-Fransa-İtalya üçlüsünün barış girişimini önlemek üzere bu ayın sonunda Ürdün'de bir barış konferansının toplanmasını önerecek.

 

Haberde, Amerikalı bir yetkilinin ve diplomatların böyle bir konferansın düzenlenmesinin ön şartının, Filistin'de yeni kurulacak ulusal birlik hükümetinin "Filistin Dörtlüsü"nün şartlarını kabul etmesi, yani İsrail'i kabul etmesi olduğunu söyledikleri yazıyor.

banner53
Yorumlar (0)
31
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?