banner39

İKÖ'den ilk kadın zirvesi

İKÖ Üyesi Ülkelerin Kalkınmasında Kadının Rolü adlı konferans bugün sona eriyor.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
İKÖ'den ilk kadın zirvesi

İslam Konferansı Örgütü'ne (İKÖ) üyesi ülkelerin kalkınmasında kadının rolü, dün İstanbul'da başlayan I. Bakanlar Toplantısı'nda ilk kez ele alınıyor. Konferans dün İKÖ Genel Sekreteri Prof. Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu'nun konuşmasıyla başladı.

Devlet Bakanı Nimet Çubukçu yaptığı açıklamada, geçen yıl Sana'da yapılan İslam Dışişleri Bakanları Konferansı'nda, ''Müslüman Kadınlar ve İslam Toplumunun Kalkınmasındaki Rolleri'' başlıklı bir tavsiye kararı alındığını anımsattı.

Çubukçu, bunun üzerine Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, kadın konulu bir konferansın Türkiye'de yapılması için girişim başlattığını söyledi.

Bu kapsamda, İKÖ Genel Sekreterliği, Dışişleri Bakanlığı ile Kadın ve Aileden Sorumlu Devlet Bakanlığı işbirliğinde İstanbul'da bakanlar düzeyinde bir konferans düzenlenmesi için çalışmalar yapıldığını anlatan Çubukçu, dün başlayan ve bugün sona erecek (20-21 Kasım) toplantıya, 57 ülkeden bakanın katıldığını ifade etti.

İslam ülkelerinde kadının demokratikleşme ve kalkınmadaki rolünün ilk kez tartışılacak olmasının ve buna Türkiye'nin ev sahipliği yapmasının önemine dikkati çeken Çubukçu, şunları kaydetti:

''Birçok konuda öncülük edebileceğimize inanıyoruz. Bir topluma örnek olmak değil, ama öncülük etmek konusunda iddialıyız. Bu toplantıdan, kendi ülkemiz başta olmak üzere tüm ülkelerde kadının toplumsal hayata tam katılımı için anlamlı sonuçlar çıkacaktır. Bakanlar düzeyinde workshoplar şeklinde sürecek toplantı, İslam ülkelerinde kadın politikalarının gerçekleştirilmesine ışık tutacak.''

KADINA YÖNELİK ŞİDDET

İKÖ'ye üye ülkelerin kadın konusundan sorumlu bakanları ile 2 yetkilinin katıldığı toplantı, 4 oturumdan oluşuyor.

Oturumlarda, ''Yoksulluğun Önlenmesi ve Kadın İstihdamının Arttırılmasına İlişkin Strateji ve Ulusal Politikalar'', ''Karar Mekanizmalarında Kadınlar'', ''Kadının Eğitime Katılımının Arttırılması Yoluyla Geleceği Yaratmak'' ve ''Kadına Yönelik Her Türlü Şiddetin Ortadan Kaldırılması'' konuları ele alınacak.

Toplantının sonunda, üye ülke bakanlarının üzerinde durdukları konuları ele alan sonuç raporu bugün bakanların onayına sunulacak.

Konferans, açılış ve kapanış oturumları dışında basına ve resmi heyetler dışındaki davetlilere kapalı olarak gerçekleştiriliyor.

 

banner53
Yorumlar (0)
26
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?