banner39

İKÖ'den İsrail'le ilişkileri kesme kararı

Eş-Şark, İslam Konferansı Örgütü'nün Mescid-i Aksa'daki kazı ve yıkım çalışmaları nedeniyle İsrail’le ilişkileri kesmek için ilke kararı aldığını yazıyor.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
İKÖ'den İsrail'le ilişkileri kesme kararı

25 Şubat 2007 Pazar

 

Dünya Bülteni Haber Merkezi

 

 

İK֒den İsrail’le ilişkileri kesme kararı

 

Katar’da yayınlanan Eş-Şark gazetesinin bugünkü sayısında yer alan bir haberde, İslam Konferansı Örgütü dönem başkanı Malezya’nın, Mescid-i Aksa çevresinde yürüttüğü kazı ve yıkım çalışmaları nedeniyle üye ülkelerin İsrail’le ilişkileri kesmek için ilke kararı aldığını açıkladığı belirtiliyor.

 

Haberde ayrıca, ürdün Kralı 2. Abdullah’ın, Filistin’de kurulacak ulusal birlik hükümetinin Ortadoğu Dörtlüsü’nün taleplerini yerine getirmesi yönünde Arap ülkeleri arasında geniş bir ittifak olduğunu söylediği bildiriliyor.

 

Haberde, Gazze’deki iki aşiret arasında çıkan ve güvenlik güçlerinin karışmadığı çatışmada dört kişinin hayatını kaybettiği, Filistin Hükümeti sözcüsü Gazi Hamed’in olayı kınayarak Mekke Anlaşması’na olduklarını vurguladığı yazıyor.

 

 

Dahlan: Hamas askeri açıdan zayıf olduğu için Mekke Anlaşması’nı kabul etti

 

Kuveyt’te yayınlanan Er-Re’y El-Aam gazetesinin bugünkü sayısında El-Fetih’in darbeci grubunun önde gelen isimlerinden Muhammed Dahlan ile yapılan bir söyleşiye yer veriliyor.

 

Haberde, Dahlan’ın “Hamas Mekke Anlaşması’nı kabul etti, çünkü askeri açıdan daha zayıf ve ayrıca hükümette de başarısız oldu” dediği, Suriye’nin Hamas’ın tarafını tuttuğunu, buna karşılık Mısır’ın tarafsız kaldığını söylediği yazıyor.

 

Muhammed Dahlan, El-Fetih’in sahip olduğu uluslararası ilişkiler sebebiyle hareket imkanının olduğunu ve Hamas’ın bu imkana sahip olmadığını da söylemiş.

 

 

Suriyeli aydınlar İranlı yetkiliyi şaşırttı

 

Londra’da yayınlanan El-Hayat gazetesinin bugünkü sayısında yer alan bir haberde, iki gün önce İran Dışişleri Bakanı yardımcısı Manuçehr Muhammedi ile Suriyeli aydınlar arasında gerçekleşen ve Arap Stratejik Araştırmalar Merkezi’nin düzenlediği diyalog toplantısında, Suriyeli aydınların Arap Dünyası’ndaki Şiileştirme çabaları, İran işgali altındaki Birleşik Arap Emirlikleri’ne ait üç ada ve Iraklı Şii alim Ali Sistani’nin Amerikalılar’a karşı direniş için fetva vermemesi gibi konularda İranlı yöneticilerden açık tavır beklediklerini dile getirdikleri yazıyor.

 

Haberde, Suriyeli milletvekili Muhammed Habeş’in sokaktaki insanların İran’ı Suriye’de Şiiliği yaymaya çalışmakla suçladığını ve Amerika’nın mezhepçilik fitnesini ateşlemek istediğini hatırlatarak, İran’ın bu suçlamaları yok saymasının bir yararı olmadığını söylediği bildiriliyor.

 

El-Hayat’ın haberinde, Muhammedi’nin de Suriyeli milletvekili Habeş ve diğer aydınları birlik ve bütünlüğe davet ettiğini ve düşmanın “böl ve yönet” ilkesiyle hareket ettiğini söylediği kaydediliyor.

 

Haberde, Suriyeli bir eski bakanın söz alarak İran’ın Iraklı Şii alim Ali Sistani’den Amerikan işgaline karşı direnişe teşvik eden bir fetva yayınlamasını istemesini talep ettiği ve bunun Sünni-Şii fitnesini de ortadan kaldıracağını söylediği yazıyor.

 

 

Karikatür... Karikatür... Karikatür...

 

 

 

Katar’da yayınlanan Er-Râye gazetesinden... Karikatürün köşesinde “Ulusal bilik hükümetinin doğması ümidi” yazıyor.

 

 

banner53
Yorumlar (0)
24
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?