İKÖ'den Myanmar Müslümanlarına destek

İslam Konferansı Örgütü Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu, Rohingyalı Müslümanların durumundan derin kaygı duyduğunu açıkladı.

Arşiv 27.01.2009, 16:28 27.01.2009, 16:29
İKÖ'den Myanmar Müslümanlarına destek

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Ekmeleddin İhsanoğlu, Rohingya Müslümanlarını korumanın, Tayland'ın sorumluluğunda olduğunu söyledi. İhsanoğlu, BM Mültecilerin Durumu ile İlgili Anlaşmayı hatırlatarak, Tayland'ın karasularında seyreden mültecilerin, Tayland tarafından gözetilmek zorunda olduklarını açıkladı. İhsanoğlu, mültecilere acil insani yardım sağlanması çağrısında bulundu.

İhsanoğlu, BM Mülteciler Yüksek Komiserliği'ne (UNHCR) de başvurarak, durumla ilgili inceleme başlatılmasını ve ve Rohingya mültecilerine yardım sağlanmasını talep etti. Tayland Hükümeti'nin, sorumlular hakkında başlatacağı soruşturmanın da yakından izlenmekte olduğu kaydedildi.

Yüzlerce Rohingya mültecisi, Myanmar'daki cunta rejiminden kaçarken, Tayland karasularında kaybolmuşlar, bir kısmı da boğulmuştu. Tayland sahil güvenlik güçleri, Müslüman Rohingyaları motorları olmayan botlarla, Tayland karasularından çıkarıp, açık denizde ölüme mahkum etmişti. Mültecilerin yanlarında yiyecek ve içecekleri bulunmadığı tespit edilmişti.

Myanmar'ın kuzeyindeki Arakan bölgesinde yaşamakta olan Müslüman azınlık olan Rohingyalar, Myanmar'daki cunta rejiminin ağır baskısı altında bulunuyor. Ülkedeki Müslümanlar vatandaşlık haklarına sahip değilken; yaklaşık 1,5 milyon Rohingya'nın da Myanmar dışındaki ülkelerde mülteci olarak yaşadığı tahmin ediliyor.

Yorumlar (1)
bekir 15 yıl önce
kaç gündür bütün internet sitelerinde konunun dramatik boyutu işleniyor... yenimi göndeminize geldi...
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?