banner15

İKÖ'nün Gizli Gündemi İsrail

Mekke'de bir araya gelen İslam ülkelerinin gizli gündeminin İsrail olduğunu belirten İngiliz The Guardian gazetesi, "Suriye, İsrail ile görüşme masasına oturmaya hazırlanıyor" diye yazdı. Mekke zirvesinde Ürdün Kralı Abdullah’ın barış önerisinin tartış

İKÖ'nün Gizli Gündemi İsrail

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

 

İngiltere'de yayınlanan Guardian gazetesi, Mekke zirvesinde Suriye'nin İsrail ile görüşme masasına oturmaya hazır olduğunu iddia etti. ''Suriye, İsrail ile yeniden görüşme masasına oturmaya hazır'' olduğunu ileri süren gazete, Birleşmiş Milletler yaptırımlarıyla tehdit edilen Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad'ın bir çıkış yolu aradığını belirtti. Guardian'a göre Suudi Arabistan'ın evsahipliğini yaptığı İslam Konferansı Örgütü'nün Mekke zirvesinde bir araya gelen Arap liderler, kapalı kapılar ardında Suriye'yi tartışıyor. Gazete Suudi Arabistan, Mısır ve Ürdün liderlerinin Beşar Esad'ı İsrail ile en son 2000 yılında çöken ikili görüşmelere yeniden oturmaya iknaya uğraştıklarını kaydetti.

Gazetenin isim vermeden görüşlerini aktardığı üst düzey bir Arap diplomata göre, ''Libya ya da Irak gibi cezalandırılmak istemeyen Suriye, kendisini kurtaracak bir can simidinin arayışı içinde ve neredeyse her şeye sarılmaya hazır'' dedi. Haberde Suriye'nin İsrail ile bundan beş yıl önce kopan temaslarını yeniden canlandırmanın Arap liderlerin gündemindeki daha büyük planın bir parçası olduğuna dikkat çekti. Mekke zirvesinde, Ürdün Kralı Abdullah'ın 2002'de ortaya attığı kapsamlı barış önerisi tartışılıyor. Bu plana göre İsrail'in işgal ettiği topraklardan geri çekilmesi karşılığında bütün Arap ülkelerinin İsrail devletini tanıması öneriliyordu.

 

Bu arada, Arap basınına açıklamada bulunan bazı Arap diplomatlar, İKÖ zirvesi öncesi Cidde’de toplanan Dışişleri Bakanları toplantısında Abdullah’ın önerisinin kabul edildiğini ve bugün açıklanacak sonuç bildirgesinden buna da işaret edileceğini vurguladılar.

 

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48