banner15

İKT Genel Sekreteri burkaya karşı çıktı

İKT Genel Sekreteri Prof. Ekmeleddin İhsanoğlu, "Burkanın İslam'da yeri yok" dedi.

İKT Genel Sekreteri burkaya karşı çıktıViyana'da bir konferansta konuşan İslam Konferansı Teşkilatı (IKT) Genel Sekreteri Prof. Ekmeleddin İhsanoğlu burkanın bazı grupların geleneklerinden geldiğini belirtirken İKT olarak burkaya tavır koydu. Genel Sekreter Prof. İhsanoğlu, "Burkanın İslam'da yerinin olmadığını" söyledi.

Resmi ziyaret nedeniyle Viyana'da bulunan İhsanoğlu, Viyana Diplomasi Akademisinde "Değerlerin paylaşımı ve hoşgörüsüzlükle mücadele" konulu bir konferans verdi.

Genel sekreterliğini yaptığı İslam Konferansı Teşkilatı'nın (İKT) kuruluşunu ve faaliyetlerini detaylı olarak anlatan Prof. İhsanoğlu, "İKT'nin dini bir kuruluş olmadığını, İslam dünyasının ve insanların menfaatleri için çalışan 2. büyük BM kuruluşu olduğunu" belirtti.

İKT'nin diğer dinler ve kültürlerle diyalog içinde olmayı hedeflediğini ifade eden İhsanoğlu, "Gelecekte medeniyetler arası çatışmaya engel olabilmek için objektif ve samimi bir diyalog kurmamız gerekir" dedi.

Konuşmasında, Avrupa'da "İslamofobinin tırmandığını" ifade eden İhsanoğlu, Fransa ve İsviçre'den iki güncel örnek verdi. İhsanoğlu, "Fransa için 1. Dünya Savaşı'nda hayatını kaybeden Senagalli Müslüman askerlerin mezarlarının tahrip edildiğini ve İsviçre'de minare yapımını yasaklamak için yapılan referandumun kurumsallaştığını" İslamofobinin tırmanışına örnek gösterdi.

İslam düşmanlığının siyasi tartışma konusu ve siyasi rant haline geldiğini anlatan İhsanoğlu, "Hristiyanlık ile İslam arasında bir sorun var. Bu sorunu görmeliyiz ve çözmeliyiz. Müslüman ülkelerdeki Müslüman olmayanların tespiti ve kötü muameleye tabi tutulmaları bir istisnadır. Bu İslamın bir uygulaması değildir. Olayları tek tek incelemek gerekir. İslamın kuruluş yıllarında tek bir kiliseye dokunulmamıştır. Ortak mirasa (tarih ve kültür) bakarak ilişkilerimizi bu miras üzerine inşa etmeliyiz. İslam, insanlık tarihi ve kültürünün bir halkasıdır, onlardan ayrı değildir" diye konuştu.

Konuşmasında kendisinin de yurttaşı olduğu Türkiye'nin laik bir ülke olduğuna da değinen İhsanoğlu, "Laikliğin ilk olarak Fransa'da doğduğunu ve Türkiye'nin de Laikliği kabul eden ilk Müslüman ülke olduğunu" belirtti.

İslam ülkelerinde de demokrasinin olması gerektiğini savunan İhsanoğlu, "Demokrasi olmadığı zaman radikallerin, fanatiklerin ön plana çakacağını, bu nedenle İslam ülkelerinde de demokrasinin yerleşmesi gerektiğini" söyledi.

"BURKANIN İSLAMDA YERİ YOKTUR"

İKT Genel Sekreteri Prof. Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu, bazı Avrupa ülkelerindeki Burka yasağına ilişkin bir soru üzerine, "Burkanın İslamda yeri olmadığını" söyledi.

İhsanoğlu, Müslüman bazı ülkelerde kadınların Burka giymelerinin "İslam diniyle ilgili olmadığını, bazı grupların geleneklerinden kaynaklandığını, İKT olarak kadınların burka giymelerini tasvip etmediklerini" kaydetti.

Konferansın ardından Avusturya eski Dışişleri Bakanı Ursula Plassnik'in yönettiği oturumda dinleyenlerin sorularını yanıtlayan İhsanoğlu, dinleyenlere de "diyalog çağrısını" yineleyerek, "Hristiyan dünyası ile İslam dünyası arasında objektif ve samimi bir diyalog kurulmasının zorunlu olduğunu" ifade etti.

Taraflar arasındaki karşılıklı suçlamaların ve önyargıların "olumsuz sonuçlar doğurabileceği" uyarısında bulunan İhsanoğlu, "Gelecekte medeniyetler arası çatışma riskini ortadan kaldırmak istiyorsak objektif ve samimi bir diyalog kurmak zorundayız" dedi.

İKT Genel Sekreteri Prof. Ekmeleddin İhsanoğlu, Viyana Diplomasi Akademisinde verdiği konferansın ardından Türkiye'nin Viyana Büyükelçisi Kadri Ecvet Tezcan'ın onuruna verdiği akşam yemeğine katıldı.

İhsanoğlu onuruna verilen akşam yemeğinde, İKT üyesi ülkelerin Viyana'daki büyükelçileri de hazır bulundu.

Resmi temaslarını yarın da sürdürecek olan İhsanoğlu, Avusturya Dışişleri Bakanı Michael Spindelegger ile bir araya gelecek ve Cumhurbaşkanı Heinz Fischer tarafından kabul edilecek.

İKT Genel Sekreteri Prof. Ekmeleddin İhsanoğlu'nun yarın akşam saatlerinde Viyana'dan ayrılması bekleniyor.

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 06 Mayıs 2010, 12:41
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35