banner39

'İktidara değil, istikrara bakarız'

İstanbul'da bir araya gelen yabancı yatırımcılar, ülkedeki politik gündemlere bakıp yön değiştirmediklerini söylediler.

Arşiv 11.06.2010, 14:45 11.06.2010, 14:45
'İktidara değil, istikrara bakarız'

 

6'ncı Yatırım Danışma Konseyi dün İstanbul Sheraton Oteli'nde gerçekleştirildi. Toplantıya IMF Başkanı Dominique Strauss Kahn, Dünya Bankası Başkan yardımcısı Philippe Le Houerou ve Avrupa Yatırım Bankası Başkanı Philippe Maystadt dışında 17 uluslararası şirketin üst düzey yöneticileri katıldı.

Açılışı Başbakan Yardımcısı ve  Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan'ın yaptığı, öğlen  saatlerinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da katıldığı zirvenin ardından yabancı  yöneticiler Türkiye'ye uzun vadeli yatırımcı gözüyle baktıklarını vurgulayarak, bu nedenle seçimler ya da İsrail gerginliği gibi güncel konuların yatırım kararlarını etkilemediğini ve etkilemeyeceğini dile getirdiler. "Önemli olan iktidar değil, istikrar" mesajı veren yöneticiler, "Demokrasinin uygulanabilirliğine inanıyoruz" dedi.

‘İKTİDARA GÖRE KARAR VERMEM’

Li Fung'un Grup İcra Direktörü William Fung, 'Seçim sonucunda yaşanacak bir
değişiklik yatırım hevesinizi kırar mı?” yönündeki soruya şöyle cevap verdi:
"Kesinlikle yatırım kararımızı iktidardaki partilere göre vermeyiz. Çünkü
biz Türkiye'de demokrasiye ve demokrasinin uygulanabilirliğine inanıyoruz.
Bir değişim olursa, gelecek yeni partinin de tüm bu politikaları sürdürerek  istikrarı koruyacağına güvenimiz tam."

‘UZUN VADELİ BAKIYORUZ’

Faaliyet gösterdikleri pazarlarda lokal politik olaylara önem vermediklerini dile getiren Cisco Systems Başkan Yardımcısı Mohsen Moazami "Biz planlarımız gereği Türkiye'ye uzun vadede bakıyoruz. Türkiye, Cisco için
gelişmekte olan ülkeler arasında en önemli odaklardan biri. Hükümetin yeni formu ve partilerin değişen gücü ne olursa olsun bilgi ve teknoloji bu
ülkenin rekabetçiliğine ve GSYİH'sine katkı sağlayacak. Biz de her koşulda bu ve diğer önemli konularda yardımcı oluruz" diye konuştu. Kraft'ın CEEMA Başkanı Maurizio Calenti "Seçimler, İsrail'de yaşanan gerginlik, ‘Türkiye ABD ve AB'den kopuyor' iddiaları sizin yatırım kararlarınızı etkiliyor mu?”
yönündeki sorumuza "Kesinlikle hayır" diye cevap verdi. Calenti, "Çünkü biz Türkiye'ye uzun vadeli bakıyoruz" dedi. Deutsche Bank AG Yönetim
Kurulu Üyesi Jürgen Fischen "Seçime daha çok var. Ne olacaksa gelecekte olacak. Bugünü konuşuyoruz" derken, Türkiye'nin çok büyük fırsat
barındırdığını ve kurum için önemli olduğunu ifade etti.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, bu yıl 6’ncısı düzenlenen Yatırım Danışma
Konseyi Toplantısı'nda uluslararası yatırımcılara seçimlerin zamanında
yapılacağı ve seçim ekonomisi uygulama noktasında mali politikalardan taviz
vermeyeceklerini söyledi.

‘ARTIŞ DÖVİZDEN’

Başbakan Erdoğan, konsey ardından düzenlenen basın toplantısında bir
gazetecinin, “Suudi Arabistan'dan 15 milyar dolar geldiği şeklinde iddialar var. Değerlendirmeniz nedir?” sorusuna, şu karşılığı verdi:
“Suudi Arabistan'dan 15 milyar dolar geldiği ve bu paranın portföy yatırımları ve mevduatta artışa neden olduğuna dair iddialar tamamıyla yalandır.
Mevduattaki artışın kaynağı, esas olarak 2006 yılı mayıs ayında döviz kurunda meydana gelen değişimdir.”

10 ŞİRKET İLK KEZ GELDİ

Bu yıl 6’ncısı düzenlenen ‘Yatırım Danışma Konseyi Toplantısı’ Türk-Arap Zirvesi ile çakıştığı için açılışı Başbakan Yardımcısı ve Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan yaptı.

Bu yıl Adobe Systems, Coca-Cola Company, Deutsche Bank, Huawei Technologies, Jain Irrigation Systems, Kraft Foods, Li&Fung, Ogilvy&Mather, UPS, Vodafone Group gibi uluslararası şirketler Konsey’de ilk kez temsil edildi. Öte yandan Ford, Toyota, Hyundai gibi daha önceki toplantılarda yer alan otomotiv şirketlerinin yokluğu ise dikkat çekti.

Üst düzey yöneticilerle yapılan toplantının basına kapalı bölümünde daha çok genel konular konuşuldu, bu nedenle ‘önceki yıllara göre etkinliği daha düşük’ yorumları yapıldı.

Şirketlerin ülkeler bazında dağılımına bakıldığında ise ABD merkezli 7 şirkete karşılık, İtalya'dan 3, Almanya ve İngiltere'den birer şirketin üst düzey yöneticisi Konsey toplantısında hazır bulunurken, Kuveyt, Çin, Hindistan, Hong-Kong ve Japonya'dan da şirket yöneticileri bulunuyor.
Konsey toplantısına çok uluslu şirketlerin 2'si başkan, 6’sı CEO seviyesinde temsil edilirken, diğerlerinden de başkan yardımcısı, bölge başkanı ve direktörler seviyesinde katılım oldu.

Teleperformance EMEA Başkanı Norberto Varas’ın son anda yaşadığı bir rahatsızlık nedeniyle toplantıya katılamadığı öğrenildi.

500 EYLEM YAPILDI

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Yatırım Danışma  Konseyi’nin 2008 yılındaki son toplantısında önerilen Mali Kural’ın Türk hükümeti tarafından gerçekleştirildiğini belirterek, “Şöyle bir 2004'ten bu yana bakacak olursak, bugüne kadar 21 ana başlıkta bu masa etrafında dillendirilen 500 kadar eylemi şu anda Türkiye gerçekleştirmiş durumda” dedi. Bakan Babacan, Yatırım Danışma Konseyi Toplantısı’nın açılışında yaptığı konuşmada, bu toplantılarda gündeme  getirilen her bir hususun ince ince ele alındığını vurgulayarak, “Bu masa etrafında konuşulan hiçbir şey
unutulmadı, hepsi kayıtlara alındı. Burada takdir edilen, eleştirilen konular, şikâyetler ve memnuniyetler 6 yıl boyunca sürekli değerlendirildi” dedi. Konseyin son toplantısında alınan kararlar ve değerlendirmelere işaret eden Babacan, geçen toplantıda Türkiye'de sosyal güvenlik ve sigortacılık sektörünün yasal altyapısının geliştirilmesinin takdir edildiğini hatırlattı.
Babacan, şunları söyledi: “İhtiyatlı para politikası ve bütçe disiplininin korunması, Mali Kural uygulamasına geçiş, son toplantımızda yine sonuç bildirgesinde olan unsurlardı. Bizler Hükümet olarak gündeme getirilen bu
hususlarda çalışmalarımızı özel sektörümüzün katkısıyla sürdürdük. Yatırım Danışma Konseyi’nin son toplantısında önerilen Mali Kural da bizim hükümet tarafından kabul edilen ve TBMM'ye sevk ettiğimiz bir başka reform. Şöyle bir 2004'ten bu yana bakacak olursak, bugüne kadar 21 ana başlıkta bu masa etrafında dillendirilen 500 kadar eylemi şu anda Türkiye gerçekleştirmiş durumda.”

ZAMANLA OLACAK

Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Dominique Strauss-Kahn, Türkiye’nin
zaman içinde dünyanın en önemli  ekonomilerinden biri olacağını belirterek,
‘’Türkiye için büyük fırsat var. Türkiye, bir gecede değil ama zaman içinde en
önemli ekonomilerden biri olacak. Uluslararası standartları kabul ederek, farklı bir ligde oynama imkânı var. Bu fırsattan yararlanmamak yazık olur. Liste uzun, yapılacak çok iş var ama şimdi harekete geçmek için doğru zaman’’ dedi. Konsey toplantısının ardından düzenlenen basın toplantısında konuşan Strauss-Kahn, Türkiye için ‘’Herkesin mutabık olduğu bir husus var; Türkiye, krizi başından itibaren iyi yönetmiştir. Krizin başında zaten doğru politikalar uygulamadaydı. Krizden tamamen zarar görmeden çıktınız diyemem ama daha fazla etkilenebilecekken o kadar etkilenmemiş durumdasınız’’ dedi.

Kaynak / Gazete Habertürk

 
 

banner53
Yorumlar (0)
33
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?