İlaçta karekod sistemi kilitledi

İlaçlarda "karekod" dönemi başladı, ancak "ilaç takip sistemi" yeni haftanın ilk saatlerinden itibaren kilitlendi

İlaçta karekod sistemi kilitledi


Dünya Bülteni/Haber Merkezi

İlaç güvenliğini sağlamak ve ilaç sahteciliğinin önüne geçmek için başlatılan ilaç takip sistemi ’karekod’ uygulaması, haftanın ilk iş gününde sıkıntılara neden oluyor.

Eczacılar sisteme girmeye çalışırken, vatandaşlar da ilaç alabilmek için eczanelerin önünde bekliyor.

Yetkililer, sistemin işler hale getirilebilmesi için yoğun şekilde çalışıyor.

Bu arada, hala karekodu olmayan ilaçlar hastalara verilebiliyor. Karekodu olmayan ilaçların verilmesi de 1 Haziran’da sona erecek.

ECZACILAR TEPKİLİ

İstanbul Eczacı Odası Başkanı Semih Güngör, Medula sisteminin çökmesi nedeniyle vatandaşların eczanelerden ilaç alamaz hale geldiğini belirterek, sorumluları göreve çağırdı.

Şişli'deki İstanbul Eczacı Odasında basın açıklaması yapan Güngör, yeni ilaç takip sisteminin dün uygulanmaya başlandığını hatırlatarak, şunları söyledi:

"Dün sadece nöbetçi eczaneler görev yaptı. Sistem zaman zaman kilitlense de büyük sorun yaşamadan dünü atlattık. Ancak bugün kara gün gerçekleşti. İlaç takip sisteminde yoğunluk oluştu. Ardından da Medula provizyon sistemi tamamen çöktü. İlaç takip sistemi ilaçları sorgulayamaz hale geldi. Türkiye'nin her yerinde vatandaşlar eczanelerden ilaç alamaz oldu" dedi.

Bugüne kadar sistemin yetersiz olduğunu, altyapısının hazırlanmadığını defalarca ifade ettiklerini belirten Güngör, "Özellikle ilaç sanayisinin hala kara kodlu ürünlerin sisteme girişini tamamlamadığını gerekçe göstererek bu haliyle sistemin uygulamaya konulmaması gerektiğini dile getirdik. Şu anda Türkiye'de ilaç hizmeti durdu. Sorumluları göreve davet ediyorum" diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 17 Mayıs 2010, 14:43
banner53
YORUM EKLE

banner39