banner39

İLEM Türkiye'de felsefenin imkanını tartışıyor

İlmi Etüdler Derneği, Türkiye'de felsefenin imkanını ve yerelliğini tartışıyor.

Arşiv 13.04.2010, 17:51 17.04.2010, 17:31
İLEM Türkiye'de felsefenin imkanını tartışıyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İlmi Etüdler Derneği bahar döneminde bir dizi seminer düzenleyecek. Dernek merkezinde düzenlenecek İLEM Seminerleri başlıklı dizi, 17 Nisan 2010, Cumartesi günü Yard. Doç. Dr. Recep Alpyağıl’ın sunacağı “Türkiye’de Otantik Bir Felsefenin İmkânı ve Din” başlıklı seminerle  başlayacak.

İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesi öğretim üyesi olan Yard. Doç. Dr. Recep Alpyağıl’ın vereceği “Türkiye’de Otantik Bir Felsefenin İmkânı ve Din” başlıklı seminerde Türkiye’de felsefe geleneği ile yıllardan beri kurulamayan ilişkinin nedenlerini ele alınacak ve ilim geleneğimizde felsefenin imkânları konusu tartışmaya açılacak.

Yard. Doç. Dr. Recep Alpyağıl’ın ardından Doç. Dr. Berdal Aral’ın “Üçüncü  Kuşak Haklar Olarak Kolektif Haklar”, Yard. Doç. Dr. Ali Rıza Özcan’ın “Çizginin Ötesi: İslam Sanatlarının Felsefesi”, Yard. Doç. Dr. Enes Kabakçı’ın “İttihatçılığın Doğuşu ve Türk Siyasal Hayatındaki Yeri” seminerleriyle devam edecek olan seminerler dizisi on beş günlük periyotlarla düzenlenecek ve Prof. Dr. Bilal Kemikli’nin 5 Haziran 2010 Cumartesi günü vereceği  “Bir Kayıp Ada: Edebi Geleneğimizin Fikri Temelleri” semineri ile son bulacak.

Fatih Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Berdal Aral’ın vereceği “Üçüncü Kuşak Haklar Olarak Kolektif Haklar” başlıklı seminerde İnsan haklarının bir bütün olarak küresel düzeyde yaygınlaştırılmamasının nedenleri irdelenerek kolektif hakların daha iyi bir dünya inşa etmedeki önemini tartışılacak.

MSGSÜ  Geleneksel Türk El Sanatları Bölümü’nde öğretim üyesi olan Yrd. Doç. Dr. Ali Rıza Özcan’ın vereceği “Çizginin Ötesi: İslam Sanatlarının Felsefesi” başlıklı seminerde İslam sanatlarının düşünce yapısını meydana getiren ana dinamikleri ortaya koyulacak.

İstanbul Üniversitesi Sosyoloji Bölümü öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Enes Kabakçı’nın vereceği “İttihatçılığın Doğuşu ve Türk Siyasal Hayatındaki Yeri” başlıklı seminerde İttihat ve Terakki Cemiyeti’nin oluşumu ortaya konularak dönemin siyasi yapısı ve cemiyetin bu yapı içindeki yeri anlaşılmaya çalışılacak.

Uludağ  Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bilal Kemikli’nin vereceği “Bir Kayıp Ada: Edebi Geleneğimizin Fikri Temelleri” başlıklı seminerde edebiyat geleneğimizi oluşturan fikri altyapı tartışılacak ve gelenek ile sanat arasındaki ontolojik bağı anlatılacak.

ilemafis.jpg
 

Yorumlar (0)
24
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?