banner39

İLEM'de kayıtlar başladı

İLEM'de bu yıl 17 Ekim'de başlayacak olan eğitim programlarına kayıtlar başladı.

Arşiv 08.10.2009, 16:19 08.10.2009, 16:19
İLEM'de kayıtlar başladı 

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Üsküdar'da faaliyetlerini yürüten İlmi Etüdler Derneği'nin (İLEM) Temel Eğitimler Programı kayıtları başladı.

İLEM, her yıl ilim adamı olmaya karar vermiş lisans talebelerini Temel Eğitimler Programı'na kabul ederek, lisans sonrası özgün bir akademik duruşun ve ilmi üretkenliğin ilk adımlarını gençlerle beraber atıyor.

Program bu yıl 17 Ekim'de başlayacak. Sınırlı sayıda öğrencinin kabul edildiği programa katılmak isteyen öğrencilerin mülakatlara katılması gerekiyor. 10 Ekim Cumartesi günü saat 10.00'da dernekte bir tanıtım programı düzenlenecek ve ardından mülakatlar yapılacak.

Bir gurup genç tarafından kurulan İlmi Etüdler Derneği'nin eğitimleri ilmi üretkenlik açısından buhran yaşayan Türkiye'de düşünce dünyamıza yeni ufuklar kazandırmayı amaçlıyor.

TEMEL EĞİTİM ÜÇ YIL

Üç sene süren Temel Eğitimler Programı'nda, Karşılaştırmalı Medeniyetler ve Düşünce Tarihi dersleriyle öğrenciler insanlığın bütün müspet birikimlerini kuşatacak düzeyde mukayeseli bir idrak ve tahkik yeteneğine sahip olmaktadırlar. Dünya Tarihi dersleriyle geleceğin akademisyenlerine resmi tarihi aşacak düzeyde bir tarih algısı kazandırılmaktadır. İslam bilimlerinin klasik dönemler ve modern zamanlar arasında nerede durduğu, sosyal ve siyasal modernleşmenin Müslümanların ilimlerini nasıl etkilediği incelenmektedir. Yine modernleşme süreciyle Türkiye'de aydın ve entelektüellerin içine girdiği Batılı bilim anlayışının açmazları tüm yıl süren seminerlerde incelenmektedir. Temel Eğitimler Programı'nda, modernleşme döneminde Müslüman toplumların irtibat kurmakta zorlandıkları İslam'ın ilim ve medeniyet birikiminin genç ilim adamları tarafından tanınması ve idrak edilmesi yine önemli konulardan biridir. İnsanlığa iktisadi refahı vaat eden iktisadi sistemlerin ve özellikle Liberal Kapitalizmin toplumlar ve insanlar üzerindeki etkilerini açıklayıp, bu felsefeyi arka planı ile birlikte ele alan dersler de programda yer almaktadır"

İlgilenen adaylar, yeni dönem kayıtları için "Gülfem Hatun Mah. Uncular Cad. no:12/2 Üsküdar" adresinde bulunan İLEM şubesine müracatta bulunabilir veya "www.ilmietudler.org" sitesinden detaylı bilgiye ulaşabilirler.


banner53
Yorumlar (0)
32
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?