banner15

'İlerlemede engel tanımayacağız'

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ilerlemenin önünde sayısız engelin olduğunu, ancak bunların hiçbirine takılmayacaklarını söyledi.

'İlerlemede engel tanımayacağız'

AK Parti Grup Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ne yasakların ne yolsuzlukların ve ne de yoksulluğun gerekçesinin, mazeretinin "hikmet-i hükümet" olamayacağını belirterek, "Biz, hikmet-i hükümet mantığının arkasına saklanan bir hükümet hiç olmadık, bundan sonra da olmayacağız. Böyle bir niyetimiz yok" dedi.

Erdoğan, partisinin TBMM Grup Toplantısında yaptığı konuşmada, eksiksiz ve tam bir demokrasi yolunda olduklarını bildirerek, "Ne var ki zihinsel engellerin aşılması, bazen kurumsal engellerin aşılmasından daha zor olabiliyor.

Yönetimde şeffaflık ilkesinin sağlanması, halkın bilgiye ulaşma kanallarının aşılması, bize göre Türkiye'nin en önemli meselelerinden biridir" ifadelerini kullandı.

DEVLET ŞEFAF OLACAK

Hukuk devletinin "sırlar dünyasında" değil, şeffaf bir zeminde olacağını ifade eden Erdoğan, "Bugün hala ülke olarak bedellerini ödediğimiz, geçmişteki bazı yolsuzluklar, bazı yasaklar, 'devlet sırrı' tanımının ardına saklanarak yapılmıştır.

O uygulamaların, o yaklaşımın tabii sonu olarak, insanımızın ekmeği küçülmüş, kendisi de yoksul hale gelmiştir" diye konuştu.

Başbakan Erdoğan, bazı AK Parti milletvekillerinin, siyasetin finansmanında daha çok şeffaflık sağlanması ve mal bildirimiyle ilgili şeffaflık çerçevesinin genişletilmesiyle ilgili bir yasa teklifi hazırlığı yaptıklarını söyledi. Erdoğan, TBMM içinde bir ''Siyasi Etik Komisyonu'' kurulmasını da öngören bu teklifi, Türk demokrasisinin geleceği için önemsediklerini vurguladı.

IRAK'IN BÜTÜNÜLÜĞÜ ÖNEMLİ

Irak'ta yaşanan son gelişmelere de değinen Erdoğan, Türkiye'nin komşu olduğu ve arasında insani bağların çok çok ileri derecede yer aldığı bir Irak halkının bütün unsurlarıyla birlik, bütünlük ve refah içinde yaşamasını arzu ettiklerini kaydederek, şöyle devam etti:

''Türkiye geçmişte nasıl ölümler, şiddet ve baskı uygulamalarından kaçan Iraklı peşmergelere kayıtsız kalmadıysa, onlara akrabalık sıcaklığı içinde nasıl kucak açtıysa bugün de Kerkük'te Türkmen akrabalarımıza, diğerlerine, Arabı'na, Şii'sine, hepsine yönelik gelişmeler karşısında kayıtsız kalmayacaktır.''

KONUT TAKSİTLERİNİ YÜKSEK BULDU

Başbakan Erdoğan, Toplu Konut İdaresinin (TOKİ), taksitli satışlarında, bu yılın ilk yarısı için memur maaş artışına endeksleyerek yaptığı yüzde 8,38'lik taksit zammını yüksek buldu.

Başbakan Erdoğan'ın uyarısını dikkate alan TOKİ, bugün ilgili bankalara bir yazı göndererek, bu yılın ilk yarısı için öngörülen yeni artış oranlarını bildirdi.

İdare tarafından 10 Mart 2006'dan sonra ilk defa satışa sunulan veya sunulacak olan yeni projelerin geri ödemelerine esas borç bakiyeleri ve taksit bedelleri yüzde 4,88 ile güncellenecek.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35