banner39

İletişimdeki ağır vergiler kaldırılıyor

Daha önce geçici olarak uygulamaya konulan iletişimdeki ağır vergilerin kaldırılarak hafifletileceği bildirildi.

Arşiv 27.08.2007, 12:28 27.08.2007, 19:04
İletişimdeki ağır vergiler kaldırılıyor


Ulaştırma Bakanı İsmet Yılmaz, iletişim üzerindeki ağır vergilerin kaldırılması ve hafifletilmesinin, bu dönemde yapılacak bir husus olduğunu belirtirken, "Bu vergiler, geçici olarak konulmuş ancak kalıcı hale gelmiştir. Bu dönemde bu geçicilik vasfına riayet edilecek" dedi.

Stratejik, Teknik, Ekonomik Araştırmalar Merkezinin (STEAM) düzenlediği 8'inci Telekomünikasyon Arenasının açılışında konuşan Yılmaz, Türkiye'de telekomünikasyon sektöründeki değişim ve gelişmelerin, gelişmiş ülkelerdekine paralel bir seyir izlediğini söyledi. 

Bakan Yılmaz, Türkiye'de 2007 yılı Ağustos ayı itibariyle yetkilendirilmiş işletmeci sayısının 232 olduğunu, sabit şebekede 19 milyon, mobil telefonda 58 milyon ve ADSL'de de 3,8 milyon aboneye ulaşıldığını bildirdi.

Eylül ayının ilk haftasında üçüncü nesil iletişim hizmetleri ihalesinin yapılacağını hatırlatan Yılmaz, geçen dönemde elektronik haberleşme yasasını TBMM'ye sunduklarını ancak seçimlerin öne alınması nedeniyle yasanın Meclisin gündeminde durduğunu, bu dönem ise yasalaşacağını, söz konusu yasada kurum gelirlerinin önemli bir kısmının bu sektörün gelişimi için ar-ge faaliyetlerine ayrılmasının öngörüldüğünü bildirdi.

Bilgi ve iletişim teknolojilerinde yerli fikri mülkiyetin artırılmasını, yerli ve yabancı yatırımcıların Türkiye'de ar-ge yapmalarını arzu ettiklerini dile getiren Yılmaz, "Bu amaçla bu tür faaliyette bulunanlara vergi avantajı sağlamak dahil, bununla ar-ge'ye devletin verdiği destek nezdinde, yasal çalışma tamamıyla tamamlanmış durumda. O da bu dönemde yine Mecliste yasalaşacaktır" dedi.

Kaynak : AA

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?