banner39

İlginç iddia ortalığı karıştırdı / Video

Rusya'nın Titanik filminin görüntülerini kullanarak dünyayı kandırdığı yönündeki haberin, özel bir kanalın haber montajı olduğu ortaya çıktı.

Arşiv 12.08.2007, 18:30 12.08.2007, 18:30
İlginç iddia ortalığı karıştırdı / Video

 

10 milyar ton petrol ve gaz rezervi bulunduğu sanılan Kuzey kutbunda hak iddia etmesiyle bir anda dünyanın gündemine oturan Rusya'nın, bayrak diktiği görüntülerinin yalan olduğu iddiaları ortalığı karıştırdı.

Rus bilim adamlarının bu ay başında Kuzey Buz Denizi'nin tabanına bayrak diktiğine ilişkin görüntülerinin 1997 yapımı Titanik filminden alındığı iddiası bir anda ortalığı karıştırdı.

Görüntülerde Kuzey Buz Denizi'nin tam 4 bin 261 metre derinliğe inerek rekor kıran Rus mini denizaltısı deniz tabanına titanyumdan yapılmış bir bayrak diken iki mini denizaltı ve bunların içerisindeki Rus bilimadamları görülüyor.

Ancak Finlandiyali bir gencin izlediği haberde gariplik olduğunu fark etmesi, dünya medyasını birbirine kattı. 13 yaşındaki gencin, görüntülerin Rus denizaltısına değil, Titanik filminden alındığını ileri sürmesi üzerine Rusya'nın, bütün dünyayı kandırdığı haberi bütün dünya gazetelerinde yerini aldı.Ne var ki, olayın bir yanlış anlaşılma olduğunu ortaya çıktı. Rusya'da özel bir televizyon kanalının, haber montajı sırasında Titanik filminden de sahnelerin kullanması, bütün dünyada Rusya'nın imza atmış olduğu bir skandal olarak yansıtıldı.

Rusya'nın Kuzey Kutbundaki petrol ve doğal gaz kaynakları üzerindeki hak iddialarına başta Amerika olmak üzere Kanada ve Danimarka sert tepki göstermişti. Ancak Rusya'nın bu iddialara nasıl karşılık vereceği merak ediliyor.

Samanyoluhaber

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?