banner39

İlhan Selçuk'un avukatlarından itiraz

Müvekillerinin usul ve yasaya aykırı şekilde gözaltına alındığını savunan İlhan Selçuk'un avukatları, karara itiraz etti.

Arşiv 21.03.2008, 17:03 21.03.2008, 17:03
İlhan Selçuk'un avukatlarından itiraz


Cumhuriyet Gazetesi Başyazarı İlhan Selçuk'un avukatları, müvekillerinin usul ve yasaya aykırı şekilde gözaltına alındığını savunarak karara itiraz etti. Selçuk'un avukatları, itiraz dilekçesini Görevli ve Yetkili 11. Ağır Ceza Mahkemesi Hakimliği'ne sundu.

Ergenekon soruşturması kapsamında gözaltına alınan Cumhuriyet Gazetesi Başyazarı İlhan Selçuk'un avukatları, karara itiraz etti. Nöbetçi 11. Ağır Ceza Mahkemesi Hakimliği'ne itiraz dilekçesini sunan avukatlar, yakalama ve gözaltının usul ve yasaya aykırı olduğunu savunarak, "Bu nedenle usul ve yasaya aykırı savcılık işleminin kaldırılması gerekir. Zira, 5271 sayılı CMK'nun 91. Maddesinin 2. fıkrası: 'Gözaltına alma, bu tedbirin soruşturma yönünden zorunlu olmasına ve kişinin bir suçu işlediğini düşündürebilecek emarelerin varlığına bağlıdır.' hükmünü taşımaktadır. Yani yasa, gözaltına alma işlemini soruşturma yönünden zorunlu olması ve kişinin bir suçu işlediğini düşündürecek emarelerin varlığına bağlamıştır. Gözaltına alma işleminin yapılabilmesi için hem bu konuda soruşturma yönünden bir zorunluluk, hem de kişinin suç işlediğini düşündürecek emarelerin olması gerekir." denildi.

İlhan Selçuk'un avukatları dilekçede, Selçuk hakkındaki uygulamanın hukuka ve adalete alkırı olduğunu iddia ederek, "Kendisi hakkında suç işlediğini düşündürebilecek emareler varsa, hakkında CMK'nun 145 ve 146. maddelerinin uygulanmasına olanak bulunmakta, olanaktan da öte böyle bir zorunluluk bulunmaktadır. CMK'nun ifade veya sorgu için çağrı başlığını taşıyan 145. maddesi: 'İfadesi alınaçak veya sorgusu yapılacak kişi davetiye ile çağrılır, çağrılma nedeni açıkça belirtilir, gelmezse zorla getirileceği yazılır.' hükmü taşımakta." ifadelerini kullandı.

Dilekçede, İlhan Selçuk'un sağlık sorunları bulunduğu ve gözaltına alınmasından dolayı mağdur olduğu ifade edildi. Mahkemeye, Selçuk'un hastalıklarını gösteren bir de doktor raporu sunan avukatları, İlhan Selçuk hakkındaki savcılık uygulamasının kaldırılmasını istedi. İtiraz dilekçesi, Avukatlar Bülent Utku, Fikret İlkiz, Akın Atalay ile Tora Pekin imzasıyla nöbetçi mahkemeye sunuldu.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?