banner39

İlk anayasa da halkın çıkarlarını korumuyordu!-FOTO

İlk Anayasa çalışmasında unutulan en önemli unsur halkın çıkarlarıydı...

Arşiv 25.03.2010, 11:24 25.03.2010, 14:19
İlk anayasa da halkın çıkarlarını korumuyordu!-FOTO

 

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

II. Abdülhamit’in tahta çıkmasının hemen ardından Anayasal rejime geçilmesi ve meşrutiyetin ilanı için hazırlıklara başlandı. 23 kişiden oluşan Anayasa komisyonu Mithat Paşa başkanlığında gündüzleri Bab-ı Ali’de geceleri Fındıkzade Server Paşa konağında bir araya gelerek anayasa çalışmalarını yürüttüler. Komisyonun içerisinde Maarif Nazırı Cevdet Paşa, Fetva Emini Halil Efendi Şehremini Kadri Bey, Temyiz Mahkemesi üyelerinden Ramiz Efendi de bulunuyordu.

Bir buçuk ay süren bir hazırlıktan sonra komisyon 140 maddeden oluşan Kanun-i Esası adını verdikleri taslağı Heyet-i Vükela’ya gönderdiler. Meclis, taslağı müzakere ettikten sonra madde sayısında azaltmaya giderek 119 maddeye indirmiş ve padişaha sunulmuştur. II: Abdülhamit, ünlü 113. maddenin anayasada yer almasını sağlayarak yetkilerini güçlendirmiştir. Osmanlı’da ilk anayasa 7 Zilhicce- 23 Aralık 1876 tarihinde yürürlüğe girmiştir.

Kanuni Esasi’nin hazırlanmasında daha çok Belçika Anayasası, kısmi olarak da Polonya ve Prusya anayasaları örnek alındı. Anayasanın 3. Maddesinde “padişahın aynı a halife olduğu” 11. Maddede ise “devletin dininin İslam olduğu” belirtilmekteydi. Müslüman halkın beklentilerinden çok azınlık elit bir tabaka ile gayri Müslimlere hitap eden anayasa da halk, daha sonra hazırlanan anayasalarda olduğu gibi halkı güdülecek ve istenilen yöne götürülecek bir yığın olarak görülüyordu. Bu gelenek 1924, 1961, 1982 anayasalarında da değişmeyen temel bir karakter özelliğini koruyacaktı .

FOTO GALERİ İÇİN TIKLAYIN

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?