banner39

İlk çevreci padişahta Fatih'ti

Dün İstanbul'un fethi vesilesiyle idrak ettiğimiz Fatih Sultan Mehmet'in çevreci yönü işleniyor.

Arşiv 30.05.2010, 11:38 30.05.2010, 11:38
İlk çevreci padişahta Fatih'ti

 

Dünya Bülteni / Tarih Servisi

Batılı tarihçiler Fatih sultan Mehmet’i savaşçı bir padişah olarak yad ederler. Fakat Fatih’i diğer hükümdarlardan ayıran en önemli özellik İstanbul prototipinde bir Osmanlı medeniyetinin temellerini atmıştır. Kurduğu saray teşkilatı, Enderun mektebi, Fatih Cami ve sahn-ı Seman okulu Fatih’in savaşçılığından çok bir medeniyet ütopyacısı olduğuna işaret eder.

İstanbul’un fethinden sonra sadece binaları, yolları, ibadethaneleri düzenlemekle yetinmemiş aynı zamanda sağlıklı bir şehir kurmanın da yollarını aramıştır.

Osmanlı şehirciliği üzerine çalışmalarıyla bilinen İbrahim Özdemir, “Osmanlı Toplumunda Çevre” adlı makalesinde Haliç’in dolmaması, Kağıthane’de hayvan otlatılmaması, yamaçların ağaçlandırılması için fermanlar yayınladığını belirtir. Ahmet Akgündüz Osmanlı Kanunnameleri adlı eserinde ağaç kesiminin yasaklandığına dair bir kanunun yer aldığını söyler.

Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün 1938’de yayınladığı Fatih Vakfiyeleri adlı eserde, Fatih’in bir vasiyetnamesi vardır. Bu vasiyetnamede kendi parasıyla aldığı 136 dükkanı Fatih bazı şartlarla bir vakfa bağışlar.

Vasiyetnamede Fatih’in öne sürdüğü ilk vasiyet dükkanlardan elde edilen gelirler, İstanbul halkının sağlıklı yaşaması için harcanacak, şehrin sokakları günlük yıkanacak tertemiz hale getirilecektir. Bu hizmetleri yapmak için her sokak için iki kişi tahsis edilecek ve bu kimseler, günün belirli saatlerinde sokakları dolaşarak yere tüküren kişilerin tükürüklerinin üzerine kireç tozu ve kül dökecektir.

Hastalıkların önlenmesi ve tedavi edilmesi için haftanın muayyen günlerinde 10 cerrah, 10 hekim ve 3 yara sarıcı Müslüman Hıristiyan ayırt etmeksizin şehri dolaşacak, evlerin tokmaklarına vurularak hastaların tedavisi yapılacaktır. Eğer evde tedavi etme imkanı yoksa Fatih külliyesindekiBimar’a gönderilecektir.
 

banner53
Yorumlar (0)
25
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?