banner15

İlk İran Görüşmeleri Tamamlandı

BM Güvenlik Konseyi İran konulu ilk resmi toplantısını tamamladı. Konseyde İngiltere ve Fransa tarafından hazırlanan ve ABD tarafından desteklenen Başkanlık bildirisi ele alındı.

İlk İran Görüşmeleri Tamamlandı

Taslak üzerinde görüşmelerin ardından bazı üyeler son metni başkentlerine sormak için süre istediler. Konsey başkanı salı günü toplanmak üzere toplantıyı kapattı. Toplantı sonrasında gazetecilere konuşan ABD Büyükelçisi John Bolton ‘Anlaşmaya çok yakınız’ dedi ve İran’a ‘net ve güçlü bir sinyal yollanacağını” savundu.

Yaklaşık 3,5 yıldır İran’ın gizli nükleer faaliyetini konsey gündemine getirmek için çaba harcadıklarını ve bunun ancak şimdi mümkün olduğunu hatırlatan Bolton, “Acele ediyoruz, çünkü şu anda İran’ın santrifüjleri çalışıyor ve uranyum zenginleştiriliyor” dedi.

Santrifüjde zenginleşen uranyum, atom bombası yapımında kullanılıyor. Bütün üyelerin oybirliğini gerektiren Konsey Bildirisinin ayrıntıları ve İran’a verilecek mesajlar konusunda ise Çin ve Rusya’nın muhalefeti sürüyor.

Toplantıda konuşan Çin büyükelçisi Wang Guangya, taslak bildiride İran’a verilen iki haftalık sürenin kısa olduğunu ve en az 4 ila 6 hafta verilmesini önerdi. Çin, İran’a yönelik sert bildiri yayınlarsa Güvenlik Konseyinin UAEA nın önüne geçmiş olacağını, bunun yerine sürecin UAEA tarafından yürütülmesini savundu.

Rusya’nın BM Büyükelçisi Andrei Denisov da iki haftanın kısa olduğunu söyledi ve espiriyle karışık, “Varsayalım ki bildiriyi bugün onayladık. İki hafta sonra ne olacak? Bu hızla giderse İran’ı haziranda bombalamamız gerekecek” dedi. Büyükeçi bu sözlerinin ardından güldü. Rusya’nın, İran’ın yumuşamasını beklemediği ancak sert İran tutumuna karşılık ne yapılacağına da henüz karar vermediği sanılıyor.

Güvenlik Konseyi görüşmeleri, Pazartesi günü New York’ta yapılacak ve 6 ülkenin katılacağı İran konulu üst düzey toplantı ve Irak konusunda Amerika ile İran’ın yapacağı açıklanan görüşmelerle gölgelendi. Pazartesi günkü toplantıya Konseyin 5 daimi üyesi ABD İngitere Fransa Rusya ve Çin yanında, Almanya’nın üst düzey dışişleri yetkilileri katılacak. Almanya; Fransa ve İngiltere ile birlikte Avrupa Birliği adına İran ile nükleer görüşmeler yapıyordu. Bu arada batılı ülke temsilcileri Pazartesi günkü görüşmelerin Güvenlik Konseyindeki kilitlenmeyi çözebileceğine inanıyorlar.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48