İlk İtalyan birlikleri Lübnan'da

BM barış gücüne katılacak İtalyan askerlerinin ilk grubu Lübnan'a ulaştı.

İlk İtalyan birlikleri Lübnan'da

Güney Lübnan'a konuşlandırılacak genişletilmiş BM barış gücüne katılacak İtalyan askerlerinin ilk grubu Lübnan'a ulaştı. İtalyan Deniz Kuvvetleri'nden mavi bereliler, 880 kişilik İtalyan birliğinin gün içinde geleceği iki sahili korumak üzere helikopterle Sur kentine gitti. 200 İtalyan askerinin daha, yarın başkent Beyrut'a ulaşması bekleniyor. Bir tabur Fransız askeri de önümüzdeki hafta başında Lübnan'da olacak.
 
Endonezya ise BM barış gücüne katılacak askerlerini en geç bu ayın sonuna kadar Güney Lübnan'a göndereceğini açıkladı. Dışişleri Bakanı Hasan Virajuda, "askerlerimizi en geç ay sonuna kadar göndermeye hazırız" dedi. Endonezya, İsrail'in, diplomatik ilişkisi bulunmayan ülkelerin asker katkısı yapmasına karşı tutumunu değiştirmesinin ardından Güney Lübnan'a yaklaşık bin asker göndereceğini açıklamıştı.

İsrail, daha önce, diplomatik ilişkisi bulunmadığı için Endonezya'nın BM barış gücüne asker göndermesine karşı çıkıyordu. İsrail'i tanımamasına rağmen, Malezya ve Bangladeş de asker önerisinde bulunmuştu.
 
Barış gücü, 15 bin askerden oluşacak.  Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Kofi Annan, bölgeye 5 bin barış gücü askeri gittiği an, İsrail'in çekilmesini istiyor.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner37