banner39

İlk kez denenen sistemi genç girişimci buldu

Oturduğunuz yerden İngilizce öğrenebilirsiniz hem de yabancı hoca ile eşliğinde.

Arşiv 19.12.2009, 04:44 19.12.2009, 04:44
İlk kez denenen sistemi genç girişimci buldu


Röportaj: Fahri Sarrafoğlu

Genç MÜSİAD'ın, İstanbul Ticaret Odası (İTO) işbirliğiyle gerçekleştirdiği 2. Uluslararası Genç Girişimcilik Kongresi'nde, Genç MÜSİAD'ı yedinci yılı münasebetiyle yedi genç işadamının projelerine girişimcik ödülü verdi. Ödüller Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ın da katıldığı bir törenle sahiplerini buldu.

Girişimcilik Ödülünü alan genç girişimcilerinden Savaş Ateş Türkiye'nin alanında ilk uzaktan İngilizce eğitim sistemi olan Konuşarak Öğren programı ile öğrencilere İngilizceyi konuşarak öğretmeyi hedefledi.

üzerinden hizmet veren Konuşarak Öğren, öğrencilerini günün belirlenen saatlerinde (07.00 – 01.00 ) Amerikalı eğitmenlerle baş başa bırakarak Türkiye'de ilk defa denenen bir sistem geliştirdi. Ateş ile girişimcilik üzerine konuştuk. 

Projeniz hakkında kısaca bahseder misiniz, özelliği nedir?

Konuşarak Öğren dil eğitim sistemi günümüz iletişim araçlarından telefon ve internetten faydalanarak kişilerin yabancı dil konuşma yetilerini harekete geçiren ve bunu günlük olarak aktif tutmayı amaçlayan bir eğitim sistemidir. Kullanıcılar hafta içi her gün sabah 07.00 ile gece 01.00 arasında Amerikalı Eğitmenler ile birlikte her seviyeye uygun konuşma kitapları üzerinden 10,20 veya 30 dakikalık eğitimlerle İngilizcelerini birebir konuşarak geliştirirler.

Farklı  bir sözlük geliştirdiniz galiba?

Dersler pazartesi-perşembe günleri arasında konuşma kitapları üzerinden, Cuma günü  ise güncel bir konunun özgürce konuşulması şeklinde işlenir. Yapılan dersler, dersten yaklaşık 1 saat sonra kullanıcının e-mail adresine mp3 formatında gönderilir ve gelen mailde ertesi gün işlenecek ders ile alakalı 10 adet yeni kelime vardır. Kullanıcılar bu kelimelerin Türkçe karşılıklarını ve telaffuzlarını Konuşarak Öğren ekibi tarafından geliştirilen ve ücretsiz olan ClickIVO ( www.clickivo.com) isimli sözlük yazılımı aracılığı ile edinebilirler.Konuşarak Öğren hali hazırda İTÜ Ayazağa Yerleşkesi Teknoloji Geliştirme Merkezi'nde bulunan ekibimiz tarafından geliştirilmektedir.  

Konusarakogren.com ne kadar zamandır hizmet veriyor?

Konuşarak Öğren 2009 yılının Ocak ayından itibaren test aramalarına başlamış, Mayıs ayı  sonuna gelindiğinde ilk öğrencilerini kabul etmiş ve hali hazırda 200 üzerinde öğrenciye hizmet vermektedir

Hangi dillerde eğitim veriyorsunuz?

Konuşarak Öğren şu anda yalnız İngilizce için eğitim ve destek vermektedir. Konuşarak Öğren size İngilizceyi konuşturarak öğretiyor. Her gün periyodik olarak yurt dışından yapılan aramalarla ABD'li eğitmenlerle İngilizce konuşarak ders işliyorsunuz. Görüşme sürelerini sizler belirliyorsunuz, ister günlük 10 dakika, ister günlük 20 dakika olarak görüşmeler gerçekleştiriyorsunuz.

Projeyi kaç  kişi yürütüyor?

Konuşarak Öğren İTÜ  Teknoloji Geliştirme Merkezi'nde Ar-Ge çalışmaları devam eden bir projedir. Proje şirket dışından desteğini sürdüren 2 öğretim görevlisi, şirket içerisinde 2 Bilgisayar mühendisi, 2 Sistem analisti ve 2 ofis çalışanı ile Türkiye'de geliştirilmektedir. Yurtdışında ise Pioneer American Language School'un Amerikalı eğitmenlerini kullanmaktadır. Pioneer ALS hali hazırda 70 eğitmeni ile birçok ülkede aynı hizmeti vermektedir.

Girişimcilik konusunda neler düşünüyorsunuz?

Bize göre girişimcilik yalnızca bir iş kurmak değil, kurulan işin nasıl ve ne şartlarda yürütüleceği, piyasada bulunan diğer ürün ve hizmetlerden farkının ne olacağını önceden görebilmek ve buna uygun olarak ürün ve hizmet geliştirebilmektir. Konuşarak Öğren projesi yıllarca ülkemizde uygulanmış ve uygulanmakta olan sınıf ortamında ve gramer ağırlıklı dil eğitimini uzaktan eğitim şekline getirmiş ve bunu iletişim araçları ile birebir yapılabilir hale getirmiştir. Başarımızdaki en büyük etken yıllarca başarısızlığı görülmüş ama uygulanmaya devam eden dil eğitim sistemini günümüz şartlarına göre farklılaştırmamızdır.

Türkiye'nin geleceğini nasıl görüyorsunuz?

2008 - 2009 yıllarında etkili olan küresel ekonomik krizden ve bundan önce yaşanmış olan ekonomik sorunlardan sonra Türkiye'nin güçlü bir şekilde ayakta durması ve milletimizin bu gibi durumlarda kenetlenmesi geleceğimizin oldukça parlak olduğunu göstermektedir.

Genç  girişimcilere dönük önerileriniz nelerdir?

Her bir girişimci yaptığı  girişimle beraber yeni istihdam alanları ve yeni iş sahaları oluşturur ve girişimci attığı her adımda büyük zorluklarla karşılaşır. Yapmamız gereken tek şey en zor anlarda bile azimli ve kararlı olmak, hızlı düşünerek zorluklardan kolayca sıyrılmak ve içimizde girişimcilik ateşini söndürmemektir.

Hükümetten veya devletten beklentileriniz nelerdir?

Devletimiz Sanayi ve Ticaret Bakanlığı'na bağlı çeşitli kurumları ile bizim gibi yeni oluşum içerisinde olan veya KOBİ sınıfına giren kurumlara gerekli destekleri vermektedir. Gerek Başlangıç için sermaye, gerek işlik ve gerekse nitelikli eleman istihdam destekleri ile birçok firmanın yanındadır. Girişimcilerin bu gibi desteklerden haberdar olarak kendi projelerinin de devlet desteğini sağlamaları gerekmektedir.

Sizce Türkiye'nin şu an en önemli sıkıntısı  nedir?

Türkiye'de en önemli sorunun eğitim olduğunu düşünüyoruz. Kalıplaşmış ve ezbere dayalı  eğitim sisteminin değiştirilmesi için atılan adamların biraz daha kuvvetlendirilerek atılması ve en büyük gücümüz olarak gördüğümüz yeni neslin daha iyi koşullarda eğitim almasını umut ediyoruz. Özel sektör kuruluşlarının okullarla gerçekleştirdiği işbirliklerin artması eğitimde yaşana sıkıntıları bir nebze olsun azaltacaktır.

 

banner53
Yorumlar (0)
26
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?