banner39

İLKAV'a kapatma kararı

Mehmet Pamak'ın başkanlığını üstlendiği İLKAV hakkında, Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından kapatma davası açıldı.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
İLKAV'a kapatma kararı

Mehmet Pamak’ın başkanlığını üstlendiği İlmi ve Kültürel Araştırmalar Vakfı (İLKAV) hakkında, Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından kapatma davası açıldı.

İLKAV tarafından 4 Aralık 2006 tarihinde “Resmi İdeoloji Kıskacında Eğitim Sistemi ve Din Eğitimi” başlıklı bir panel düzenlenmiş, kimi yayın organları ise panelde, Kemalist düzenin eleştirildiğini belirterek, İLKAV Başkanı Pamak’ın “YÖK’le, generalleriyle ve Cumhurbaşkanı ile İslam’a ve Müslümanlara ‘irtica’ yaftasıyla saldırılmaktadır” sözlerine tepki göstermişlerdi. Panelin ve tepkilerin ardından Devlet Bakanı Mehmet Ali Şahin ise “Gereği yapılacak, gerekirse kapatacağız” açıklamasında bulunmuştu. Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün başvurusu üzerine, kapatma davası açıldı. Davanın ilk duruşması 8 Mart’ta Ankara 26’ncı Asliye Hukuk Mahkemesi’nde görülecek. x

İLKAV Başkanı Pamak, dün yazılı açıklama yaparak, davaya tepki gösterdi. Pamak, İLKAV’ı baskı altına alanların; “Ankara’daki haksızlığa, hukuksuzluğa itiraz eden, egemen sistemi sorgulayıp hesaba çeken özgürlük ve adalet eksenli mücadeleyi engellemek istediklerini” bildirdi.

Pamak, “Bizi resmi ideolojiye bağlı kılmak ve resmi ideolojiye tazim eden bir konuma getirmek, resmi ideolojiden kaynaklanan zulümleri eleştirmekten vazgeçirmek istiyorlarsa, bilsinler ki, böyle bir durumda anlamını kaybedecek olan İLKAV’ı bizzat biz kapatırız” dedi.

banner53
Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?