banner39

İlkin: Gazze'deki durum kabul edilemez

Türkiye'nin BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi İlkin, Gazze'deki durumun trajik olduğunu, kesinlikle kabul edilemeyeceğini söyledi.

Arşiv 08.01.2009, 20:21 08.01.2009, 20:21
İlkin: Gazze'deki durum kabul edilemez

Türkiye'nin BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Baki İlkin, Gazze'deki durumun trajik olduğunu, kesinlikle kabul edilemeyeceğini, BM ve BM Güvenlik Konseyi'nin derhal harekete geçmesini gerektiren bir durum olduğunu söyledi.

Baki İlkin, BM Güvenlik Konseyi'nin mülteciler konulu toplantısında bir konuşma yaptı.

Konuşmasında Gazze'deki trajik duruma da dikkati çeken İlkin, Türkiye'nin, BM Mülteciler Yüksek Komiserliği'nin (UNHCR) ve BM Filistinli Mültecilere Yardım ve Çalışma Örgütü'nün (UNRWA) Gazze'deki son çabalarını takdirle karşıladığını bildirdi.

İlkin, bu kapsamda Türkiye'nin BM Mülteciler Yüksek Komiseri Antonio Guterres'in Gazze'deki masum insanlara yardımcı olan UNRWA'nın çabalarını desteklemek amacıyla uluslararası topluma yaptığı güçlü çağrıyı desteklediğini kaydetti.

İlkin "Gazze'deki durum gerçekten trajiktir, kesinlikle kabul dilemez, BM ve BM Güvenlik Konseyi'nin derhal harekete geçmesini gerektiren bir durumdur" diye konuştu.

Dünyada 67 milyon civarında yerlerinden edilen insanın bulunduğunu ve bunun güvenlik de dahil olmak üzere son derece büyük sorunlara neden olduğunu anlatan İlkin, tek bir ülkenin ya da uluslararası kurumun bu sorunla tek başına başedemeyeceğini, bu kapsamda uluslararası işbirliği ve dayanışmanın zorunlu olduğunu bildirdi.

İlkin, Türkiye'nin şiddetten ve baskıdan kaçan insanlara tarih boyunca kucak açtığını belirttiği konuşmasında, ilk Körfez Savaşının ardından 500 binden fazla Iraklı'nın Türkiye'ye sığındığını ve Türkiye'nin yeterli uluslararası destek olmamasına karşın bu büyük ve zor sorumluluğu başarıyla yerine getirdiğini, Iraklılar'a sığınak ve koruma sağladığını vurguladı. İlkin, Türkiye'nin yine bu günlerde de Iraklı mültecilere evsahipliği yaptığını, Türkiye'nin, UNHCR'nin Irak programını desteklemeyi sürdüreceğini söyledi.

İlkin, konuşmasının sonunda, Türkiye'nin UNHRC'ın genel bütçesine ve Ortadoğu'dan Afrika'ya türlü programlarına düzenli bir biçimde katkıda bulunan bir ülke olduğunu ifade ederek, Türkiye'nin bu desteğinin süreceğini ve dünyada yerlerinden olan insanların yaşamlarını iyileştirmeyi amaçlayan tüm uluslarararası çabaları desteklemeye kararlı olduğunu sözlerine ekledi.

Kaynak : AA

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?