İlköğretim okulunda Kurtlar Vadisi skandalı

Şiddet içerikli diziden etkilenen ilköğretim okulu öğrencileri diziyi taklit ederek film çektiler.

İlköğretim okulunda Kurtlar Vadisi skandalı

 

Kurtlar Vadisi’ne özenen Osmaniye 75. Yıl İlköğretim Okulu öğrencileri, oyuncak otomatik silahlarla okulda boğaz sıkıp mekân basıyor, kafa kesiyorlar. Öğrencilerin çektiği bol cinayetli, küfürlü film, son dönemlerde dizileri eleştirenleri haklı çıkarır cinsten.

Okuldaki bir grup öğrenci ellerinde oyuncak tabancalar ve makineli tüfeklerle Kurtlar Vadisi’ni canlandırıyor. İlk önce küfürler edip birbirlerini boğazlıyorlar.

Sonra dizideki “Polat Alemdar ve Memati” gibi silahlarla mekân basıp ‘kafa koparıyorlar’ Şiddet içerikli görüntüleri nedeniyle tartışmaların odağında yer alan Kurtlar Vadisi adlı dizinin çocuklar üzerindeki olumsuz etkisini kanıtlayan en önemli görüntü İstanbul’un Osmaniye İlçesi’ndeki Osmaniye 75. Yıl İlköğretim Okulu’nda ortaya çıktı.

Habertürk'ün haberine göre okuldaki bir grup öğrenci, ellerinde oyuncak tabanca ve makineli tüfekle sınıfta, okul koridorlarında, spor salonunda birbirlerinin boğazlarını sıkıp, küfrediyorlar. Daha sonra dizideki karakterler gibi mekân basıyor “kafa koparıyorlar.”

‘MEMATİ, TESTERE’

Bütün bu olanları da kendisini oyuncu Necati Şaşmaz’ın canlandırdığı Polat Alemdar rolünü oynayan Furkan Sefa Belen adlı öğrenci kameraya çektiriyor. Üstelik de, “Bir Furkan Sefa Belen çalışmasıdır” diye imza atıp, filmin Sefa Film’den çıktığı belirtiliyor. Müzikli jenerik hazırlanan ve şiddet görüntülerinin tavan yaptığı çekimler yapılırken öğrencilerin birbirlerine, “Memati, İskender, Testere” gibi isimlerle hitap ettikleri görülüyor.

MÜDÜR YOK

Bu filmin kimseyle alakası olmadığına dair bir de not düşülüyor. Sonra üzerlerinde formaları olan öğrencilerin dersliklerde birbirlerini öldürme görüntüleri ve kahramanca(!) yürüyüşleri görülüyor. Okulda tüm bunlar olurken ortalıkta hiçbir yönetici ya da öğretmenlerin olmaması dikkat çekiyor. Oyuncak dahi olsa öğrencilerin bu kadar çok silahla okula nasıl girdikleri de merak konusu. Bu yılın başında ya da yarı yıl tatili başladığı gün çekildiği tahmin edilen görüntülerin sonunda, Testere adlı karakterin 3 ayrı silah kullanılarak kafasından vurulduğu sahneler de yer alıyor.

CEZALARA RAĞMEN SAHNELER SÜRÜYOR

Radyo Televizyon Üst Kurulu’na (RTÜK) dizi yayına girdiği 5 yıl boyunca sayısız şikayet başvurusu yapıldı. Dizi karekterlerinden Halo Dayı adlı kişinin baltayla öldürüldüğü sahne için 250 bin ile 500 bin TL arasında ceza istendi. Abdülhey adlı karekterin işkence sahneleri nedeniyle de yapımcı firma 250 bin TL cezaya çarptırıldı.

 

Kaynak: Milliyet

Güncelleme Tarihi: 05 Şubat 2010, 12:19
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35