banner39

'İmaj Düzeltici' Yine Çuvalladı!

Geçen ay ülkemizi de ziyaret eden ve birçok protesto eylemiyle karşılaşan ABD'nin 'imaj düzelticisi' Karen Hughes'ın, yurtdışı ziyaretleri tepki toplamaya devam ediyor. Karen, ABD'nin Irak politikalarını ve işgali “meşrulaştırmak” için asılsız iddial

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
'İmaj Düzeltici' Yine Çuvalladı!

Geçen ay ülkemizi de ziyaret eden ve birçok protesto eylemiyle karşılaşan ABD’nin ‘imaj düzelticisi’ Karen Hughes’ın, yurtdışı ziyaretleri tepki toplamaya devam ediyor. Bush’un ‘kendini sevdirme kampanyası’ kapsamında Endonezya’yı ziyaret eden Hughes, bu ülkede büyük bir gafa imza attı. ABD’nin Irak politikalarını ve işgali “meşrulaştırmak” için asılsız iddialarla Endonezyalı öğrencilerin karşısına çıkan Hughes, “Saddam, Irak’ta yüzbinlerce insanı kimyasal gaz vererek, öldürdü. İşte bu yüzden ABD, Irak’ı işgal etti” dedi. Saddam Hüseyin ve 7 eski Baas yetkilisinin çıkarıldığı duruşmayı izledikten sonra öğrencilerin katıldığı bir toplantıda konuşan Hughes, “Irak’ta kimyasal silah bulunmadı. Çünkü, Saddam bunları kendi halkına karşı kullandı. Yüzbinlerce Iraklıyı katletti” diyerek Endonezyalıları aptal yerine koydu. Bu sözleriyle Endonezya’da da tepki toplayan Hughes, daha sonraki açıklamalarında, “Öldürülenlerin sayısını abartmış olabilirim” dedi.

Kim terörist?

Açıklamalarından sonra öğrencilerin sorularını yanıtlayan ABD’li diplomat, bir öğrencinin “ABD, Müslüman dünyaya karşı savaş açtı. Bugün Bush, Irak’ta, Afganistan’da, Filistin’de ve yarın belki Endonezya’da olacak! Bu durumda kim terörist? Bush mu? Müslümanlar mı?” şeklindeki sorusu üzerine, “Nefretinizi anlıyorum. Birçok ülkede sizin gibi düşünen birçok insan var. Fakat, ABD’nin tek yaptığı kaosun üstesinden gelmek” dedi.
ABD askerlerinin Afganistan’daki son vahşetine de değinen Hughes, olayı “nefret uyandırıcı” diye niteleyerek, “Tüm dünya bilmelidir ki, ABD tüm şiddet olaylarının düşmanıdır” dedi. Hughes’un ziyareti üzerine kitlesel gösteriler düzenleyen Endonezyalılar ise, eylemlerde, “ABD, Irak işgal etmek için kimyasal silah yarattı. Bu silahlar nerede? Neden bulunamadı?” şeklinde sordular. Bu arada, Karen Hughes, Endonezya gezisinin ardından Malezya'ya geçti.

banner53
Yorumlar (0)
17
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?