banner39

İmam Humeyni vefat etti

İran devriminin en önemli aktörü Humeyni vefat etti, terakki Perver Fırkası kapatıldı.

Arşiv 03.06.2010, 12:00 04.06.2010, 04:27
İmam Humeyni vefat etti

Dünya Bülteni / Tarih Servisi

HAÇLI SEFERLERİ BAŞLADI

3 Haziran 1098’de Haçlılar 8 ay süren kuşatma sonunda Antakya’yı ele geçirdiler. Haçlılar Antakya Prensliği adı altında bir yönetim oluşturdular.

NAZIM HİKMET ÖLDÜ

3 Haziran 1963’te Nazım Hikmet Ran, öldü. Şair, yazar Nâzım Hikmet Ran 15 Ocak 1902’de Selanik’te doğdu. Lakabı "Güzel Yüzlü Şair" veya "Mavi Gözlü Dev"dir. Türkiye'de serbest nazımın ilk uygulayıcısı ve çağdaş Türkiye şiirinin önemli isimlerindendir. Uluslararası bir üne ulaşmış ve adı 20. yüzyıl'ın ilk yarısında yaşamış olan dünyanın en büyük şairleri arasında anılmıştır. Eserleri birçok dile çevrilmiştir. Türkiye Komünist Partisi (TKP) üyesi olup ayrı ayrı toplam 11 davadan yargılanmıştır. Eserleri birçok ödül almıştır. Türkiye'deki yaşamının çoğunu hapiste geçirmiş daha sonra Moskova'ya gitmiş ve Türkiye vatandaşlığından çıkarılmıştır. Nazım Hikmet, 1938'de cezaevine girmiş ve şiirleri yasaklanmıştır. Türkiye'de ancak ölümünden iki yıl sonra 1965'te şiirleriyle yeniden önem kazanmıştır.

HUMEYNİ VEFAT ETTİ

3 Haziran 1989’da İran Dini Lideri Ayetullah Humeyni, vefat etti. Humeyni, İran Şahı Rıza Pehlevi’ye karşı duruşu ve söylemleriyle İran İslam Devriminin temellerini oluşturmuştur. Devrimin akabinde devlet başkanlığına getirilmiştir. İslam Devriminin tüm dünyaya açık bir hale gelmesini sağlamıştır. Geçirdiği kalp rahatsızlığı sebebiyle vefat etmiştir.

Osmanlı kâğıt paraları piyasaya sürüldü

3 Haziran 1863’de kaime adıyla bilinen Osmanlı kâğıt paraları piyasaya sürülmüştür. Kâğıt paralar 200 kuruş, 500 kuruş ve 1 lira olarak piyasaya sürülmüştür.

Terakkiperver Cumhuriyet Fırkası kapatıldı

Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk muhalefet partisi Terakkiperver Cumhuriyet Fırkası Bakanlar Kurulu kararıyla kapatıldı. Kurtuluş Savaşı’nı başlatan beş kişiden dördü tarafından(Kazım Karabekir, Ali Fuat Cebesoy, Refet Bele, Rauf Orbay) tarafından kurulan parti, Şeyh Sait İsyanı’nda rolleri olduğu gerekçesiyle Cumhuriyet Halk Fırkası’nın bakanları tarafından kapatılmıştır. İsmet İnönü yıllar sonra anılarında partinin şeyh Sait isyanı ile ilgisinin bulunduğuna dair bir belirti bulunmadığını öne sürmüştür. Mustafa kemal Nutuk’ta partinin kurucusu olan arkadaşlarını saltanatçılık ve hilafetçilik ve İngiliz yandaşlığıyla itham etmiş, isyan kışkırtıcılığı ve vatan haini olmakla suçlamıştır.
 

banner53
Yorumlar (0)
26
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?