banner39

İmam-ı Azam Sempozyumu Duşanbe'de başladı

Tacikistan'ın başkenti Duşanbe, Uluslararası İmam-ı Azam Sempozyumu'na ev sahipliği yapıyor.

Arşiv 05.10.2009, 16:27 05.10.2009, 17:58
İmam-ı Azam Sempozyumu Duşanbe'de başladı


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Tacikistan'ın başkenti Duşanbe'de, İmamı Azam'ın 1310'uncu doğum yıldönümünü dolaysıyla 'Büyük İmam ve Çağdaş Dünya' konulu uluslararası sempozyum düzenleniyor. Devlet Başkanı İmamali Rahman'ın açılışını yaptığı sempozyuma, Türkiye başta olmak üzere Rusya, Suudi Arabistan, İran, Hindistan, Pakistan, ABD ve Mısır'ın aralarında bulunduğu 50 ülkeden 500 bilim adamı katılıyor.

Sempozyumun açılış konuşmasını yapan Tacikistan Devlet Başkanı İmamali Rahman, Hanefi mezhebinin kurucusu ve büyük İslam âliminin hayatını ele almak üzere bir araya geldiklerini vurguladı. Rahman," Burada İmamı Azam'ın siyaset, kültür, eğitim ve din alanlarında yaptığı hizmetleri konuşacağız." dedi. Rahman ayrıca, gelişmiş İslam ülkelerini 'Müslüman, Müslüman'ın kardeşidir' prensibinden yola çıkarak, ekonomi, enerji, ulaşım ve tarım alanında gelişmek isteyen diğer İslam ülkelerine yardım etmeye çağırdı.

Rahman'dan sonra Afganistan, Rusya, Mısır, Pakistan ve diğer ülkelerden gelen heyet temsilcileri birer konuşma yaptı.

Sempozyuma eski Afganistan devlet başkanları Burhaneddin Rabbani ve Sibgatullah Müceddidi, Rusya Bilimler Akademisi Şarkiyat Enstitüsü Direktörü Vitali Naumkin, Moskova İslam Enstitüsü Rektörü Marat Murtazin ve Kur'an-ı Kerimi Rusçaya tercüme eden Rusyalı Valeriya Prohorova da katılıyor.

Tacik lider Rahman, 2009 yılını İmam-ı Azam yılı olarak ilan etmişti. 7 milyondan fazla insanın yaşadığı Tacikistan'da, nüfusun büyük çoğunluğu Müslüman. Müslümanların tamamına yakını, Sünni ve Hanefi mezhebine bağlı.

banner53
Yorumlar (0)
27
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?