banner15

İmam Koleji İngiltere'yi karıştırdı

İngiltere'de imam yetiştirilen bir kolejde ortaya çıktığı iddia edilen gelişme ülkeyi karıştırdı.

İmam Koleji İngiltere'yi karıştırdı
İngiltere'de imam yetiştirilen bir kolejde İran'daki mollalar tarafından hazırlanan metinlerin ders notu olarak kullanıldığı ve bu notlarda Müslüman olmayanların ''murdar'' olarak tanımlandığı iddia edildi.
      Habere tam sayfa ayıran The Times gazetesi, olayın okulda okuyan bazı öğrencilerin itiraz ve protestoları sonucunda ortaya çıktığını duyurdu.
      Haberde, okulda eğitim gören öğrencilerin İran'da kabul gören kökten dinci doktrinlerle doldurulmaya çalışıldığı ve gayrimüslimlerin ''köpeklere ve domuzlara benzetildiği'' öne sürüldü.
      Londra'daki Havza İlmiyya adlı bu okulun İngiltere'de dini eğitim veren bir başka okulla birlikte Irşad Vakfı'na bağlı olarak faaliyet gösterdiği belirtildi. Bu vakfın yönetim kurulunda ise İran'ın en üst düzeydeki dini lideri Ayetullah Ali Hamaney'in İngiltere temsilcisi Abdülhüseyin Moezi'nin bulunduğu iddia edildi.
      Okulda öğrencilere ders olarak okutulan metinlerde yer alan ifadeler arasında ''bir kapta artık kalan su köpekten, domuzdan ve bir inançsızdan artık kaldıysa bu su pis kabul edilir'' ve ''10 çeşit pislik vardır ki bunlar, sidik, meni, dışkı, leş, leş yiyen bir hayvanın kanı, köpek kanı, domuz kanı ve inançsız bir insanın kanıdır'' gibi ifadeler bulunduğunu da öne süren Times, okuldaki çok sayıda öğrencinin bu durumu protesto ettiği ve ''Bu anlayış Müslümanların yüzde 80-90'ı tarafından kabul görmüyor'' dediğine dikkat çekti.
Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48