banner39

İmam Şamil için mevlid

"Kafkas Kartalı" Şeyh Şamil ve şehidlerin ruhuna hediye edilmek üzere İstanbul'un Fatih Camii'nde mevlid-i şerif okutuldu.

Arşiv 14.02.2008, 16:27 14.02.2008, 16:27
İmam Şamil için mevlid

 

4 Şubat 1871′de hayata gözlerini yuman Kafkasya'nın efsanevî lideri İmam Şamil ve şehitlerin ruhuna 10 Şubat 2008 Pazar günü İstanbul Fatih Camii'nde öğle namazından sonra bir mevlit okutuldu.

 

Dağıstanlılar Kültür Derneği tarafından organize edilen mevlitte, derneğin 1,5 yıldır başkanlığını yapan Sivas'ın Üçtepe köyünden Said Genç bir konuşma yaptı.

 

İmam Şamil adına mevlit okutma programına üç yıl önce başladıklarını ifade eden Genç, "İmam Şamil'in okumaya, mevlide ihtiyacı yok; ancak bir millet tarihiyle, tarihine sahip çıktığı müddetçe yaşar. biz de tarihimize sahip çıkalım ve Kafkasya'dan buraya gelen insanların ortak değeri olan İmam adına bir mevlit okutalım, milletimizi haberdar edelim ve birliktelik oluşturalım diye mevlit okutma kararı aldık" diye konuştu.

 

İlk seneki organizasyonlarında sadece 30 kişi olduğunu kaydeden Genç, geçen sene ve bu sene katılımın artış gösterdiğini de ifade etti. Dernek başkanı ayrıca gelecek senelerde kendilerine yakın hissettikleri Kafkas Vakfı, Şamil Vakfı ve diğer derneklerle birlikte İmam Şamil'i anma konusunda ortak ve daha geniş çaplı bir organizasyon planladıklarını da belirtti.

 

Kaynak: Ajans Kafkas

 

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?