banner39

IMF Başkanı da bir Sosyalistmiş !

Kahn, "İnsanların fikirlerini ortaya koyması gerektiğini düşünüyorum, bu ayakkabıyla bile olsa" dedi.

Arşiv 02.10.2009, 16:00 02.10.2009, 16:00
IMF Başkanı da bir Sosyalistmiş !

Ayakkabılı protestoyu yorumlayan Kahn: İnsanların fikirlerini ortaya koyması gerektiğini düşünüyorum, bu ayakkabıyla bile olsa.

Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Dominique Strauss-Kahn, NTV/CNBC-e ortak yayınında Burcu Göksüzoğlu'nun sorularını cevaplandırdı.

Ayakkabı fırlatılması olayını değerlendiren Staruss-Kahn şunları söyledi: "Bu gibi olaylar sık sık oluyor, ben gayet alışkınım. Bu kadar çok ilgi çekmesini doğru bulmuyorum. IMF'nin özellikle üniversitelerde itici gelmesi son derece olağan bir durum. Bizim yeni kurallar uyguladığımızı söylüyordum. Elbette bunları söylemene rağmen bazen protestolarla karşılaşabilirsin. IMF'nin ne olduğunu, ne yaptığını bilmiyorlar. Bu bizim suçumuz. Ayakkabılı ya da ayakkabısız, protesto olsun ya da olmasın kim olduğumuzu anlatmamız gerekiyor. IMF'ye muhalefet özellikle Asya ve Afrika'da giderek azalıyor."

IMF Başkanı, ayakkabı fırlatan Selçuk Özbek'ten neden şikayetçi olmadığını, "İnsanların fikirlerini ortaya koyması gerektiğini düşünüyorum, bu ayakkabıyla bile olsa" sözleriyle açıkladı.

IMF'nin yeni rolünü anlatan Strauss-Kahn, "Geçmişte sıkça 'tek reçete herkese uyar' gibi bir yaklaşım söz konusuydu. Bu yaklaşım ülkenin koşularını dikkate almıyordu. Örneğin Türkiye'de yaptığınız Ukrayna ile aynı olamaz. Artık ülkeye odaklanıyoruz" dedi.

KÜRESELLEŞME KARŞITLARI BİZİMLE TARTIŞMALI

Krizin nedeninin kapitalizm olmadığını kaydeden IMF Başkanı, "Bu, bir ev yanyorsa bundan suçlu olan ateşin kendini demek gibi bir şey. Burada senin yapman gereken yangına neden olacak koşulları engellemek. Küreselleşme karşıtları bizimle oturup tartışmalı" diye konuştu.

IMF Başkanı 'Hâlâ sosyalist olduğunuzu düşünüyor musunuz" sorusunu "Evet hâlâ sosyalistim, ben burada işimi yapmaya çalışıyorum" şeklinde yanıtladı.

Kaynak: ht

banner53
Yorumlar (0)
24
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?