banner39

IMF Başkanı'ndan NIKE ayakkabı yorumu

IMF Başkanı Khan, kendisine atılan ayakkabının Amerikan malı olmasını gülünç bulduğunu söyledi.

Arşiv 02.10.2009, 12:17 02.10.2009, 12:23
IMF Başkanı'ndan NIKE ayakkabı yorumu


Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Uluslararası Para Fonu Başkanı Dominique Strauss-Kahn IMF-Dünya Bankası Yıllık Toplantıları kapsamında düzenlediği basın toplantısında, dünkü ayakkabılı protesto ile ilgili soruları da cevaplandırdı.

Khan, bir soru üzerine, kendisine atılan ayakkabının Amerkan malı olmasını gülünç bulduğunu söyledi.

Kahn, çıkış stratejisini uygulama zamanının gelmediğini, çıkış stratejisi için hazırlanmak gerekse de henüz uygulama zamanının gelmediğini belirterek, ''Bazıları bunu çok erken yapmak istiyorsa, bu durum hakikaten toparlanmaya zarar verebilir'' dedi.

IMF-Dünya Bankası Yıllık Toplantıları kapsamında düzenlediği basın toplantısında Kahn, konuşmasına, Asya'da yaşanan felaketten zarar gören Vietnam, Filipinler gibi ülkelerin halklarına geçmiş olsun dileklerini ileterek başladı.

''Küresel ekonomi sanki köşeyi dönmüş gibi'' diyen, Kahn, yükselen işsizlik ve bunun yaratacağı sorunlara ilişkin olarak hala kaygı duyduğunu belirterek, büyümenin arttığını, bunun iyi bir haber olduğunu hala ancak hala işsizliğin önümüzdeki aylar boyunca artmaya devam edeceğini, bunun da toparlanma programlarına zarar verdiğini anlattı.

Kahn, şöyle devam etti:

''Her ne kadar senaryolarımıza göre 2010 yılı, küresel açıdan büyümenin artacağı bir yıl olsa da, bir takım riskler var. Bu risklerin de altını çizmemiz gerekiyor. Birincisi, çok erken bir çekilme... Gerek parasal gerek mali açıdan yapılanlarda bir durgunluk olması tehlikesi... Mali açıdan IMF'nin önerileriyle bir takım yatırımlar yapıldı fakat şimdi çıkış stratejisini uygulama zamanı değil. Tabii bunu düşünmek lazım, çıkış stratejisini hazırlamamız gerekiyor ama henüz uygulama zamanı gelmemiştir. Bazıları bunu çok erken yapmak istiyorsa, bu durum hakikaten toparlanmaya zarar verebilir.''

Böyle bir durumu beklemediğini, yaptıkları toplantılarda maliye bakanlarının da kendilerine katıldığını ve bunun zamanının gelmediğini söylediğini aktaran Kahn, yine de bir riskin mevcut olduğunu vurguladı.

Kahn, finansal sektörün toparlanmasının önemine de işaret ederek, buradaki sorunların toparlanmaya zarar verebileceğinin de göz önünde bulundurulması gerektiğini kaydetti.

Bazı riskler olsa da, bunların kontrol altında tutulabileceğini ve 6 ay öncesine göre farklı bir durumda bulunulduğunu ifade eden Kahn, ''Bu yıllık toplantımızın küresel yönetişimle ilgili çok önemli bir zamanda gerçekleştiğini söylemek istiyorum. Aynı zamanda, aynı hedeflere doğru yönlenen, aynı politikaları uygulayan ve çok taraflı kurumların tavsiyelerini bu kadar birlikte uyulduğu başka bir zaman yaşamadık geçmişte.''

Kahn ayakkalı protesto için 'Atılan ayakkabının Amerikan markası olması gülünç dedi!"

 

 

 

banner53
Yorumlar (0)
23
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?