IMF: İlerleme sağladık, anlaşma yolu açık

IMF, Türkiye ile önemli ilerleme sağlandığını, ve anlaşma yolunu açabileceğini açıkladı.

Arşiv 15.12.2008, 19:35 15.12.2008, 19:35
IMF: İlerleme sağladık, anlaşma yolu açık


IMF, Türkiye ile görüşmelerde önemli ilerleme sağlandığını, bunun da program için anlaşma yolunu açabileceğini açıkladı. Fon'dan bir heyet Ocak ayının başında Türkiye'ye gelecek.

Hazine Müsteşarlığı ve Uluslararası Para Fonu (IMF), Ankara ile IMF arasında bir program yapılmasına ilişkin teknik çalışmalarda "önemli ilerlemeler" sağlandığını belirterek, IMF ile yapılacak program kapsamındaki politikalar, yapısal düzenlemeler ve programın içeriğine ilişkin diğer hususlarda görüşmelerde bulunmak üzere bir heyetin davet edildiğini açıkladılar.

Hazine'den yapılan açıklamada, "Bu kapsamda IMF heyeti, Ocak ayı başında ülkemizi ziyaret edecektir" denildi. Daha sonra IMF'den yapılan açıklamada ise görüşmelerde IMF destekli bir kredi programıyla sonuçlanabilecek teknik görüşmelerin yapılacağı belirtildi.

IMF açıklamasında, "Geçen haftalarda gerçekleşen teknik görüşmelerde önemli aşama kaydedildi. Bu gelişmeler bir program için anlaşma yolunu açabilir. Bu bağlamda Türk yetkililer program modelleri ve politika gereksinimleri üzerindeki görüşmelere devam etmek için bir IMF heyetini Ocak ayı başlarında Ankara'ya davet etmişlerdir" denildi.

Devlet Bakanı Mehmet Şimşek, 8 Aralık'ta düzenlediği basın toplantısında, IMF ile yapılacak programda çok önemli bir mesafe kaydedildiğini, alınması gereken tedbirlerin miktarı konusunda da aşağı yukarı anlaşmaya varılmış olduğunu ve içeriğine ilişkin çalışmalara devam edildiğini söylemişti.

Müzakerelerin bitmesi ve bir anlaşmaya varıldığında IMF'ye resmi başvuru yapılacağını kaydeden Şimşek, "Bizim şu andaki yaklaşımımız IMF ile müzakereleri son bir noktaya getirip ondan sonra bir program talebinde bulunmak. Çünkü, bir anlaşma zemini varsa program talebinde bulunursunuz. Nihai aşamada yapılacak bir şey" demişti.

Hazine'nin ve IMF'nin bugün yaptığı açıklamalarda IMF ile yapılması öngörülen anlaşmanın süresi, türü ve kredi miktarı hakkında herhangi bir bilgi yer almıyor. Ancak, Reuters'ta 5 Aralık'ta yer alan bir haberde, IMF ile üzerinde halen devam eden görüşmeler kapsamında, kesinleşmemekle beraber ilk aşamada 18 aylık ve 25 milyar dolar düzeyinde bir krediyi içeren bir Stand-By Düzenlemesi (SBA) yapılmasının beklendiği belirtilmiş, bütçede 8-10 milyar YTL civarında harcama kısıcı önlem alınmasının söz konusu olabileceği ifade edilmişti.

PİYASALAR BEKLİYOR

Küresel krizin devam ettiği ve gelişmekte olan ülkeleri de derinden etkilediği dikkate alındığında, Türkiye'de hem piyasalara güven vermek hem de döviz likiditesi desteği sağlamak açısından IMF ile yapılacak bir programın önemli olduğu, iç ve dış piyasa ile ekonomi aktörleri tarafından sık sık dile getiriliyor.

AK Parti hükümeti iktidara geldiği Kasım 2002'den itibaren IMF ile mevcut SBA'yı devam ettirdi ve ardından yeni bir anlaşma yaptı. Son anlaşma Mayıs 2008'de sona erdi. Bu tarihten sonra ağırlıklı olarak Ağustos ayından itibaren IMF ile yeni bir anlaşma zemini için görüşmelerin devam ettiği kamuoyuna otoritelerce iletildi. Böylece AKP iktidarı döneminde de IMF'siz bir ekonomi programı uygulanmamış olacak.

Kaynak: Ajanslar

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?