banner39

IMF: Yeni kriz riski aşılmadı

IMF yeni bir krize karşı ihtiyatı elden bırakmamak gerektiğini savunuyor

Arşiv 21.04.2010, 08:17 21.04.2010, 09:49
IMF: Yeni kriz riski aşılmadı


Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Uluslararası Para Fonu IMF, küresel mali sistemin durumunun iyileştiğini, ancak krizin yeniden ortaya çıkması gibi bir riskin de bulunduğunu açıkladı.

IMF, yılda iki kez yayınladığı değerlendirme raporlarından ilkinde, küresel ekonomik krizin mali kurumlara toplam maliyetinin 2,3 triyon doları bulduğunu açıkladı. IMF bu tahmini rakamı altı ay önce 2,8 trilyon dolar olarak veriyordu.

Fona göre sözkonusu 2,3 trilyon doların 1,5 trilyonu bankalar tarafından şimdiden zarar hanesine yazıldı.

BBC'nin haberine göre, IMF şu aşamada küresel mali istikrara yönelik en ciddi tehdidin, büyük borç yükü altında bulunan gelişmiş ülkelerin hükümetlerinden geldiğini belirtiyor.

Rapora göre Ekim ayından bu yana, kriz nedeniyle bankalar ve diğer kuruluşların uğradığı tahmini zarar miktarı yarım trilyon dolar düzeyinde azaldı.

Borç yükü kaygı verici

Fona göre, gelişmiş ülkeleri borçları, mali istikrarı yeniden tehdit edebilecek düzeyde.

Burada en bariz kaygı unsuru Yunanistan. Ancak IMF aynı zamanda sanayileşmiş G7 ülkelerindeki hükümetlerin borç yükünün de son 60 yılın en yüksek seviyelerine vardığına dikkat çekiyor.

Bankalar şimdilerde genelde daha fazla sermayeyi ellerinde tutuyor- bunlar kendilerini kayıplardan koruyacak mali yastık görevi görüyor.

Ancak yine de bunu yapmayan ve hala ciddi risklerle karşı karşıya olanlar da var.

Rapor aynı zamanda emlak kredileri konusunda sıkıntı yaşayan, ABD ve İspanya gibi ülkelerin bankalarının da hala risklerle karşı karşıya olduğunu kaydediyor.

Rapora göre, uzun vadede yeni krizler oluşması tehlikesini azaltmak için hükümetlerin mali düzenlemelerde reform yapmak üzere harekete geçmesi gerekiyor.

banner53
Yorumlar (0)
24
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?